Oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego CZechowice - Dziedzice
brak flash
Start arrow AKTUALNOŚCI arrow luty 2011 arrow Dzień walki z depresją
Dzień walki z depresją PDF Drukuj E-mail
czwartek, 24 lutego 2011
Wczoraj, tj  23 lutego obchodziliśmy

Ogólnopolski Dzień Walki z DepresjąDane statystyczne wskazują na znaczne rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych. W ostatnim dwudziestoleciu liczba leczonych z powodu zaburzeń psychicznych podwoiła się

 

 

Najczęściej występujące problemy zdrowia psychicznego to zaburzenia lękowe i depresje.

Depresja może dopaść niespodziewanie i dotyczy coraz większej grupy ludzi. Zwykle rozwija się wolno i niepostrzeżenie. Stopniowo obniża nastrój, człowiek staje się coraz mniej aktywny, niechętnie nawiązuje kontakt z otoczeniem. Najczęściej unika innych, zamyka się w sobie, szuka samotności. Proste codzienne obowiązki urastają do rangi spraw trudnych do pokonania. Każdy problem (nawet nie będący dla osoby zdrowej problemem) jest nie do rozwiązania.
Depresji towarzyszą: obniżony nastrój, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia snu, apetytu, spadek masy ciała czy stopniowo pojawiające się myśli samobójcze. Może pojawić się w każdym wieku.
Najczęściej jednak pojawia się pomiędzy 16 a 30 rokiem życia.

Grupą szczególnie  wymagającą pomocy jest młodzież, ze względu na jej pogarszające się samopoczucie, alienację, niedostosowanie (wynikające ze stresu, narastającej przemocy, dostępności narkotyków, alkoholu itp.).

Leczenie depresji może być prowadzone przez lekarza rodzinnego, jeżeli objawy są łagodne.            
W innych przypadkach terapia podejmowana jest przez lekarza psychiatrę. Leczenie polega na łączeniu farmakoterapii z psychoterapią.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać o szybkim rozpoznaniu i właściwym leczeniu. Często sam chory nie zdaje sobie sprawy z własnych zaburzeń, dlatego tak ważne są obserwacje poczynione przez rodzinę czy przyjaciół. Co więcej, osoby dotknięte depresją zazwyczaj nie chcą nawet rozpocząć leczenia, a to skutkuje rozwojem choroby nawet przez lata.

Wraz rozwojem farmakologii skrócił się czas leczenia depresji. Nastąpił rozwój psychofarmakologii  i metod  pozabiologicznych – psychoterapii.

W profilaktyce znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny psychicznej. Duże znaczenie nadaje się prawidłowym więziom społecznym, które dają poczucie oparcia, przynależności i bezpieczeństwa.

O pomoc w diagnozie i leczeniu można zwrócić się do funkcjonujących na terenie naszego miasta Poradni Zdrowia Psychicznego. Od stycznia br. na podstawie kontraktu z NFZ poradnictwa psychiatrycznego udzielają następujące Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej:

- NZOZ „Ubezpieczalnia” przy ul. Sienkiewicza 8
- NZOZ Centrum Medyczne „ZDROWIE” przy ul. Traugutta 18 A
- NZOZ Centrum Leczenia Nerwic przy ul. Wąskiej 23


Ponadto z pomocy skorzystać można także na terenie Bielska-Białej w strukturach Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej, poradni zdrowia psychicznego  przy ul. Mostowej 1 oraz przy ul. Olszówka 102.
Gdy zaistnieje taka potrzeba można również skorzystać z terapii w dziennych oddziałach psychiatrycznych lub leczenia nerwic (zajęcia terapeutyczne odbywają w dzień, po południu ich uczestnicy wracają do domu), a także w psychiatrycznym oddziale całodobowym.
W każdej z wymienionych struktur terapię finansuje NFZ, w związku z czym jest ona dla pacjenta  bezpłatna.
< Poprzedni   Następny >
A- A+
BIP Czechowice - Dziedzice
 

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Plac Jana Pawła II 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Telefon: 032 214-71-10, Fax: 032 214-71-52, um@um.czechowice-dziedzice.pl

strony internetowe CANEUM.PL