Piątek, 29.03.2024

Burmistrz odpowiada. Przejścia dla pieszych na ulicy Legionów
21-04-2015

Szanowny panie Burmistrzu.

Czy są jakieś plany w sprawie poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych mieszkańców naszego miasta, mieszkających w dzielnicy południowej, w ciągu ul. Legionów, pomiędzy ulicami Wrzosowa, Zawiła, Terenowa, Agawy.

Przedostanie się z ww. ulic na chodnik znajdujący się po drugiej stronie jezdni ul. Legionów graniczy nieraz z cudem. Z powodu braku przejść dla pieszych, piesi są na przegranej pozycji. Najbliższe przejście znajduje się dopiero przy ul. K. Napierskiego, gdzie ulica ta nie jest połączona chodnikiem z pozostałymi ulicami znajdującymi się po tej stronie ul. Legionów.

Ruch pieszych - dorośli i dzieci - w tym rejonie jest spory, chociażby do przystanków autobusowych czy przedszkola. Szerokie pobocze nie rozwiązuje kwestii bezpieczeństwa. Przydałby się chodnik, lub chociażby wymalowanie pasów dla przejść dla pieszych z tych ulic.

Przypuszczam że ul. Legionów jest zarządzana przez powiat ale miasto mogłoby poczynić jakieś staranie w kwestii poprawy bezpieczeństwa swoich mieszkańców.

Z wyrazami szacunku, Arkadiusz Brzozowski

Szanowny Panie,

Ulica Legionów - zgodnie z Pana przypuszczeniami - jest drogą powiatową, której administratorem jest Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. Jednakże, mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg na terenie naszego miasta, Wydział Inwestycji i Zarządu Drogami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach wystosował pismo w sprawie wyznaczenia dodatkowych przejść dla pieszych w ciągu ulicy Legionów. Dokładna lokalizacja przejść zostanie ustalona podczas wizji, o której zwołanie poprosiliśmy Zarząd Dróg Powiatowych.

Wyznaczenie dodatkowych przejść dla pieszych to najszybsze rozwiązanie, które poprawi bezpieczeństwo pieszych. Nie sposób się nie zgodzić z Pana tezą, że kolejnym byłaby budowa chodnika. Taka inwestycja wiąże się jednak z koniecznością wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania pozwolenia na budowę, a następnie samego wykonawstwa.

Mam nadzieję, że przy dobrej współpracy z Zarządem Dróg Powiatowych, przejścia dla pieszych powstaną jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego okresu wakacyjnego.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut