Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Żywioł zaatakował nad ranem. Wicewojewoda i Burmistrz u poszkodowanych. Gdzie szukać pomocy
08-07-2015
08-07-2015

Dziesiątki połamanych i setki zdewastowanych drzew, zablokowane drogi, uszkodzenia budynków, w tym przynajmniej jeden zerwany dach, zniszczone samochody oraz przerwy w dostawach prądu, po zerwaniu kilkunastu napowietrznych linii energetycznych średniego napięcia – to efekty gwałtownej wichury, która nad ranem przeszła nad Czechowicami-Dziedzicami i okolicą.

Nawałnica, która przeszła nad naszą gminą około 5.00 nad ranem w środę 8 lipca trwała niespełna 20 minut. Ulewie – na szczęście krótkiej – towarzyszył porywisty, huraganowy wręcz wiatr. By ocenić zniszczenia oraz zaoferować doraźną pomoc doświadczonym przez żywioł mieszkańcom, do Czechowic-Dziedzic przyjechał Wicewojewoda Śląski Mirosław Szemla. Wspólnie z Burmistrzem Czechowic-Dziedzic Marianem Błachutem, jego zastępcami: Maciejem Kołoczkiem i Pawłem Mrowcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym oraz towarzyszącą wojewodzie Magdaleną Szewczuk-Szturc, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, udali się na objazd miejsc, w których żywioł dokonał szczególnie dużych zniszczeń (fotorelacja).

Wojewoda i burmistrz pojawili się najpierw w budynku socjalnym przy ulicy Kochanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Tu rankiem sytuacja była szczególnie krytyczna, bo upadające pod naporem wiatru drzewo uszkodziło napowietrzną sieć gazową. Zanim sytuację udało się opanować, mieszkańców – około setkę ludzi, w tym rodziny z małymi dziećmi – trzeba było ewakuować z budynku. Na szczęście okazało się, że ewakuowani do podstawionych autobusów ludzie, mogli po pewnym czasie wrócić do swoich mieszkań i nie trzeba było ich przenosić do budynku SP nr 4, gdzie już przygotowywano dla nich tymczasowe miejsca.

Objeżdżając gminę, wicewojewoda oraz burmistrz pojawili się w wielu miejscach, w których poranna wichura dokonała spustoszeń. Znalazły się wśród nich zarówno prywatne posesje, jak i tereny oraz obiekty należące do gminy, czy parafii. Samorządowcy proponowali pomoc i rozmawiali z mieszkańcami. Wszędzie konkluzja była podobna – największych zniszczeń dokonały upadające drzewa, łamane jak zapałki, lub wyrywane z korzeniami…

***

Informacja OPS dla mieszkańców poszkodowanych w wyniku silnego wiatru, w dniu 8 lipca 2015 r.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach ul. Kolejowa 37 informuje, że przyjmuje informacje dotyczące zniszczeń części mieszkalnej budynków.

Osoby poszkodowane prosimy o kontakt osobisty z pracownikami:

• Joanna Kolosa
  • Krzysztof Matuszek

przy ul. Kolejowej 37 (parter), pokój nr 5.

Jednocześnie informujemy, że OPS czynny jest

• od poniedziałku do środy: w godz. 7.00 – 15.00
  • czwartek: 7.00 – 17.00