Piątek, 19.04.2024
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

25 lat Samorządu Gminy Czechowice-Dziedzice
14-10-2015

We wtorek, 13 października br. w Miejskim Domu Kultury obchodzony był Jubileusz 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Gminie Czechowice-Dziedzice.

Na uroczystość – której gospodarzami byli Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny i Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut – zaproszeni zostali liczni samorządowcy, w tym m.in. radni miejscy i samorządowcy Czechowic-Dziedzic obecnej kadencji oraz minionych sześciu kadencji (od 1990 roku). Gościem specjalnym był prof. Jerzy Stępień - prawnik, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, były senator i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, współzałożyciel i prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, autor licznych publikacji z zakresu prawa publicznego i historii najnowszej, współtwórca reformy samorządowej - który zwrócił się do zebranych z okolicznościowym wykładem z historii samorządu.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach oraz odegraniem i odśpiewaniem hymnu RP.

Ćwierć wieku samorządu to sześć minionych kadencji - kawał historii Czechowic-Dziedzic. Historii – ważnych i przełomowych wydarzeń – za którymi kryją się ludzie. Specjalnie na tę okazję przygotowano prezentację, pokazującą wybrane, archiwalne zdjęcia z historii czechowickiego samorządu, tj. z lat 1990-2015 oraz składy osobowe Rady Miejskiej i Zarządów Miasta, którą komentowali osobiście Burmistrz Czechowic-Dziedzic i Przewodniczący Rady Miejskiej.

Podczas uroczystości miało miejsce również wręczenie Odznaki „Za zasługi dla województwa śląskiego”, ustanowionej i przyznawanej przez Sejmik Województwa Śląskiego osobom szczególnie zasłużonym dla gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa. Złotą Odznakę odebrał wieloletni Burmistrz Czechowic-Dziedzic Jan Berger, a wręczył mu ją Andrzej Kamiński - radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Przewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej za „Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

Do zebranych zwrócili się z przemowami również zaproszeni goście, m.in. starosta Bielski Andrzej Płonka.

Na koniec spotkania przygotowano część artystyczną, podczas której zaśpiewali Anna i Sebastian Gabryś - wychowankowie i zarazem soliści działającego przy MDK-u Teatru Muzycznego „Movimento”. Ona sopran, on baryton, teraz już coraz częściej samodzielnie osiągają coraz większe sukcesy, starując w konkursach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Na fortepianie grała wybitna pianistka, Joanna Steczek

ŁP i PM