Środa, 24.04.2024
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Czechowice-Dziedzice mają nowy Komisariat Policji!
15-10-2015
15-10-2015

Od czwartku 15 października czechowiccy policjanci pracują w nowej siedzibie, przy ulicy Mickiewicza. W otwarciu nowego Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach wziął udział Grzegorz Karpiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Z tej okazji czechowickim stróżom prawa przekazano również dwa nowe radiowozy, zakupione dzięki finansowemu wsparciu czechowickiego samorządu. Kluczyki do nowych pojazdów przekazał policjantom Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Obiekt - mający służyć zarówno Policji, jak i całej społeczności naszej gminy – wybudowany został na gruncie przekazanym nieodpłatnie przez Gminę Czechowice-Dziedzice. Inwestorem była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Dzięki inwestycji czechowiccy policjanci zyskali nowoczesną i funkcjonalną siedzibę na miarę XXI wieku, a mieszkańcy wygodny i łatwy dostęp do Policji. Nie bez znaczenia jest fakt, że nowy komisariat wybudowany został w bliskim sąsiedztwie siedziby czechowickiej Straży Miejskiej, a obie służby na co dzień ze sobą współpracują. Wartością dodaną całego przedsięwzięcia jest to, że w samym centrum miasta powstał atrakcyjny wizualnie obiekt, wypełniający pustą dotąd przestrzeń.

I właśnie za przekazaną pod budowę nowoczesnej siedziby działkę w ścisłym centrum miasta dziękowali Burmistrzowi Marianowi Błachutowi wszyscy, przemawiający na uroczystości otwarcia komisariatu goście z kierownictwa bielskiej i katowickiej policji, z wiceministrem Grzegorzem Karpińskim oraz Zastępcą Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Wojciechem Olbrysiem na czele.

Nowy komisariat, wybudowany według powtarzalnego projektu policyjnego programu standaryzacji komend i komisariatów powstał w ekspresowym tempie. Przypomnijmy, że 25 lutego 2014 roku gmina przekazała Policji działkę pod budowę, a już w marcu ogłoszono przetarg na wykonawcę. Umowę na budowę podpisano 13 czerwca 2014 roku, a po kilku dniach ruszyły prace budowlane. 22 sierpnia uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowlę. Tymczasem już 30 października ubiegłego roku, kiedy gotowa był druga kondygnacja, budowę wizytował wiceminister Grzegorz Karpiński. Po niespełna roku od tego momentu i na długo przez zapisanym w warunkach przetargu terminie, nowy Komisariat Policji w Czechowicach-Dziedzicach został uroczyście otwarty.

Gratulując czechowickim policjantom nowej siedziby oraz przekazując komendantowi KP Czechowice-Dziedzice Zbigniewowi Gackowi kluczyki do dwóch nowych radiowozów, Burmistrz Marian Błachut przypomniał, o złożonej przez ówczesnego Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach obietnicy, etatowego wzmocnienia czechowickiej jednostki.

Czechowicki komisariat służy w sumie blisko 55 tysiącom ludzi, czyli całej naszej gminie oraz sąsiedniej Bestwinie. 61 policjantów naszego komisariatu - mimo wsparcia Straży Miejskiej - ma naprawdę sporo pracy, na bardzo dużym terenie…

Nowy, trzykondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” zbudowany został od podstaw, zgodnie z nowymi standardami policji, których założeniem jest między innymi usuwanie oraz zapobieganie powstawaniu barier w dostępie obywateli do komend i komisariatów. Budynek ma ponad 1400 m² powierzchni użytkowej. W ramach inwestycji powstała dyżurka, pokoje biurowe, pokój przesłuchań, archiwum, pomieszczenia gospodarcze, magazyny i garaże oraz miejsca parkingowe dla pracowników i interesantów. Budynek kosztował nieco ponad 5 mln złotych.

Zanim uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do zwiedzenia przestronnych i nowoczesnych wnętrz nowego Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach, medalami „Za Zasługi dla Policji” odznaczeni zostali przez wiceministra Karpińskiego: czechowicki przedsiębiorca Jan Francuz oraz Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, radny powiatowy z Czechowic-Dziedzic Grzegorz Kotowicz.