Sobota, 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

EkoWalentynki w Czechowicach-Dziedzicach
03-02-2016

14 lutego w naszej gminie rusza piąta edycja ekologicznej akcji „EkoWalentynki 2016 - Czechowice-Dziedzice kochają recykling”. W ramach akcji przeprowadzona zostanie, między innymi, zbiórka zużytych baterii - ogólnodostępna dla mieszkańców.

Akcja wystartuje w CH Stara Kablownia 14 lutego, o godz. 16.00. Wolontariuszki z Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowcach-Dziedzicach przez cztery godziny w dzień Św. Walentego będą zamieniały zużyte baterie na lizaki walentynkowe - 10 szt. Baterii - 1 lizak

Kontynuacja akcji zbiórki baterii: termin (15.02-21.04.2016), miejsca – już bez lizaków

• Urząd Miejski - Biuro Podawcze - Plac Jana Pawła II Czechowice-Dziedzice
  • CH Stara Kablownia ul. Legionów 83 A , Czechowice-Dziedzice
  • Producent Lamp Olivia Magdalena - ul. Legionów 231b, Czechowice-Dziedzice
  • Chronopol - Sprzedaż zegarów i zegarków - ul. Targowa 2, Czechowice-Dziedzice
  • Zespół Obsługi Placówek Oświatowych - ul. Ligocka 1, Czechowice-Dziedzice (przy wejściu do budynku)

Termin 29.02.2016 – 21.04.2016

• Zespół Szkół w Ligocie (wejście do nowego budynku)
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny Bronów (wejście do budynku)
  • Zespół Szkół w Zabrzegu (wejście do nowej części budynku)

Partnerem akcji są: Remondis Electrorecycling, Electro-System i Europejska Platforma Recyklingu. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji w Polsce jest ekolog Dominik Dobrowolski. Szczegóły „EkoWalentynek” na stronie www.cycling-recycling.eu

W ramach Eko Walentynek zorganizowano również:

• Konkurs upowszechniający prawidłowe postępowanie ze zużytymi bateriami w ramach akcji ekologicznej „Czechowice-Dziedzice kochają recykling - Jestem Eko”.
  • Konkursy w przedszkolach i szkołach podstawowych, które w bieżącym roku będą uczestnikami Marszu Ekologicznego. Zakończenie konkursu i wręczenie nagród książkowych dla zwycięzców odbędzie się podczas XVIII Marszu Ekologicznego, 22.04.2016 na Placu Jana Pawła II.
  • „Zakochaj się w swoim mieście – poznaj historię dziejów oraz współczesne oblicze Czechowic-Dziedzic” … i to nie tylko na Walentynki! W czechowickim Miejskim Domu Kultury, w ostatnich miesiącach, odbyły się zajęcia prezentujące historię Czechowic-Dziedzic, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów przemysłu.

***

Zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm, mogą być odpadami niebezpiecznymi. Baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu.

ZOPO/ŁP