Wtorek, 16.04.2024
Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina

Burmistrz odpowiada. Jakość segregowania śmieci a wysokość opłaty za odbiór odpadów
04-02-2016

Witam Pana Burmistrza

Czytałam o nowych stawkach za wywóz nieczystości w kwocie 9,90. Moje pytanie dotyczy wpisu na czerwono - „Selektywna zbiórka jest premiowana niższą opłatą”. O co chodzi? W moim domu jest zbiórka selektywna w pełnym tego słowa znaczeniu: plastik osobno, szkło osobno, puszki metalowe itp. osobno, opakowania po dezodorantach lakierach itp. A mokre dajemy na przydomowy kompostownik - więc w koszu prawie nic nie mamy (są tam odpady, które do innej segregacji nie pasują). Można to sprawdzić – zapraszam.

Mąż wywozi na ul. Prusa wszystko, czego nie zabierają firmy wywozowe, np. liście.Więc ja się pytam jak to się ma do tej ceny ????? Skoro jesteśmy sumienni w tym co robimy, to dlaczego mamy aż tyle płacić, skoro inni mają to gdzieś, ale mówią że segregują.

Nazwisko i imię zastrzeżone do wiadomości administratora portalu

Szanowna Pani,

Od lipca 2013 roku w Czechowicach-Dziedzicach, podobnie jak we wszystkich innych gminach w Polsce, obowiązuje nowy system odbioru śmieci. System funkcjonuje w oparciu o sztywne zapisy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, narzucającej gminom zasady jego funkcjonowania.

Zapewne ma Pani świadomość, że w obowiązującym nas systemie, za odbiór i zagospodarowanie wszystkich, powstających w gospodarstwach domowych odpadów komunalnych, odpowiada gmina. Musi on być przy tym skalkulowany w taki sposób, by zapewnić odbiór śmieci od wszystkich mieszkańców za opłatą, która pozwoli na jego zbilansowanie. Oznacza to, że gmina nie może do tego systemu ani dopłacać, ani też na obiorze śmieci zarabiać. W związku z tym cena, którą mieszkańcy danej gminy muszą płacić za odbiór odpadów, zależy od obiektywnych, rynkowych czynników, na które sama nie ma wpływu. Są to, między innymi, koszty działalności firm wyłonionych w drodze przetargu do obsługi mieszkańców, rosnące - niestety -  koszty odbioru odpadów w regionalnych instalacjach oraz ceny skupy surowców wtórnych (odpadów podlegających segregacji), które z kolei spadają.

Kwota pozwalająca obecnie na zbilansowanie się całego systemu w Czechowicach-Dziedzicach to 9,90 złotych od osoby miesięcznie, w przypadku gospodarstw domowych deklarujących segregację odpadów. Mieszkańcy, którzy segregacji śmieci podjąć się nie chcą, płacą znacznie więcej, bo 20,00 złotych od osoby miesięcznie. I w tym sensie stwierdzenie, że „selektywna zbiórka premiowana jest niższą opłatą”, jest w pełni uprawnione. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, by opłaty za odbiór śmieci z naszych domów i mieszkań były niższe. To zrozumiałe. Niestety, w tej chwili jest to niemożliwe.

Na dzień dzisiejszy przepisy nie pozwalają na zastosowanie dodatkowej stawki – jeszcze niższej niż ta z segregacją odpadów, a premiującej mieszkańców, którzy przy najwyższej kulturze segregacji oraz wykorzystaniu kompostowników, praktycznie nie oddają śmieci zmieszanych. Osobiście uważam, że byłoby to rozwiązanie sprawiedliwe i zarazem zachęcające innych do naśladowania. Pozostaje mieć nadzieję, że może w przyszłości przepisy w tym względzie zostaną zmienione i pozwolą samorządom na bardziej elastyczne różnicowanie wysokości opłat, w zależności od stopnia segregowania odpadów. Z takim postulatem występowałem zresztą na wielu gremiach i spotkaniach dotyczących problemu zagospodarowywania odpadów. Z uwagami dotyczącymi koniecznych – moim zdaniem - modyfikacji przepisów regulujących gospodarkę odpadami występowałem również do Ministerstwa Środowiska, które jest odpowiedzialne za przygotowanie nowelizacji przepisów ustawy o gospodarce odpadami.

Jakość segregowania i zagospodarowywania odpadów to w tej chwili jedyna droga w kierunku obniżenia opłat. W chwili obecnej mogę Pani tylko serdecznie podziękować za taką odpowiedzialną i godną naśladowania postawę, choć zdaję sobie sprawę, że nie jest to w pełni satysfakcjonujące…

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut