Piątek, 19.04.2024
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Nasz pomysł na śląskie na pierwszym miejscu w województwie!
13-01-2017

Uczniowie klasy 1 b Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach w odpowiedzi na zaproszenie Marszałka Województwa Śląskiego - pana Wojciecha Saługi, wzięli udział w zajęciach lekcyjnych, których celem była edukacja w zakresie wiedzy o regionie, samorządności, a przede wszystkim kreowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży.

Lekcje obywatelskie zorganizowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Centrum Tłumaczeń, Doradztwa i Edukacji PRAGMATIC sp. z o. o. Zajęcia odbyły się 30 listopada i miały formę trzech 45-minutowych bloków lekcyjnych, podczas których uczniowie poznali różnorodność województwa śląskiego, dowiedzieli się jak funkcjonują samorządy w Polsce i czym jest społeczeństwo obywatelskie. Trzecia godzina zajęć to dynamicznie prowadzone warsztaty, w trakcie których uczniowie pracowali nad autorskimi projektami budżetu obywatelskiego.

foto1

I wtedy się zaczęło... Iskra padła na podatny grunt i uczniowie „zapalili się” do pomysłu stworzenia w Czechowicach-Dziedzicach BIKE PARKU. Wiara w to, że ich pomysł może się naprawdę zrealizować, uruchomiła pokłady ogromnej energii, kreatywności i talentu. Jakub Stanisz i Jakub Staszek, wspierani przez pozostałych uczniów, a także p. Barbarę Zielińską – wychowawczynię klasy 1b i opiekuna przedsięwzięcia, w ciągu 2 dni zdecydowali, że bierzemy udział w wojewódzkim konkursie „Nasz pomysł na śląskie”.

foto2

W krótkim czasie powstała prezentacja multimedialna, która szczegółowo opisywała pomysł stworzenia parku rowerowego, a jej atutem była dynamiczna forma, osiągnięta dzięki wykorzystaniu autorskich filmików. Wymaganą w konkursie prezentację wysłaliśmy 7 grudnia, a nazajutrz okazało się, że nasz projekt „Z ZAPAŁEM NA KOLE” znalazł się w gronie 4 finalistów konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych. Nie pozostało nam nic innego, tylko wygrać i „zgarnąć” główną nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych.

Czternastego grudnia, wyposażeni w transparenty, kaski rowerowe i dziecięce rowerki, wsiedliśmy do pociągu jadącego w kierunku Katowic, a potem pieszo (Kuba na rowerku) dotarliśmy do budynku Urzędu Marszałkowskiego. Sala Sejmu Śląskiego olśniła nas swoim pięknem, a niezwykła życzliwość, gościnność i wsparcie organizatorów dodały nam otuchy. Byliśmy najmłodszymi finalistami i nie bez pewnej tremy rozpoczęliśmy konkurs. Najpierw Hubert Szymański i Paweł Pochopień odegrali zabawną scenkę, a następnie chłopcy tworzący drużynę, czyli Jakub Stanisz, Jakub Staszek i Tomasz Sajdak, przedstawili zebranym nasz pomysł na wykorzystanie budżetu obywatelskiego. Kolejno prezentowały się szkoły gimnazjalne z Rybnika, Dąbrowy Zielonej i Katowic. Konkurencja okazała się mocna. Po czasie przeznaczonym dla szkół ponadgimnazjalnych rozpoczął się quiz wiedzy o regionie i samorządzie terytorialnym. Nasza drużyna odpowiedziała poprawnie na dwa pytania komisji, a my w myślach zaczęliśmy błagać, żeby nie było dogrywki.

foto 3

Podczas ogłoszenia wyników emocje sięgnęły zenitu, a kiedy odczytano laureatów II miejsca, już wiedzieliśmy, że jesteśmy pierwsi. Z szerokim uśmiechem na ustach i szczęściem w sercu chłopcy odebrali od organizatorów „czek” na 2 tysiące złotych. W doskonałych humorach, nie wierząc do końca w naszą wygraną i snując pomysły, na jaką wycieczkę przeznaczyć nagrodę, udaliśmy się w drogę powrotną. Wierzymy w to, że nasz pomysł jest realny i że już wkrótce w Czechowicach-Dziedzicach powstanie BIKE PARK, a mieszkańcy naszego Miasta z zapałem wsiądą na KOŁO i będą wspierali nasz pomysł na śląskie.

foto 4

Barbara Zielińska, ŁP