Piątek, 19.04.2024
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Jubileuszowa gala RIG w Katowicach. Z Czechowicami-Dziedzicami w roli współgospodarza!
13-01-2017
13-01-2017

W dniu 5 stycznia 2017 r. w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się jubileuszowa 25. gala wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Gala miała wyjątkową oprawę, a jej współgospodarzem obok miast Katowice i Zabrze była Gmina Czechowice-Dziedzice.

Podczas gali wręczono wyróżnienia w formie złotych, platynowych, kryształowych i diamentowych laurów, a także statuetkę Orła Piastów Śląskich. Wśród licznego grona nagrodzonych znaleźli się także przedstawiciele naszego miasta. Złotymi laurami uhonorowano pana Wiesława Pochopienia – prezesa Delegatury RIG w Czechowicach-Dziedzicach z okazji 25-lecia jej działalności (kategoria: Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy) oraz Centrum Handlowe „Stara Kablownia” Sp. z o.o. – Anna i Marek Gałuszka (kategoria: Udana inwestycja). Z kolei laur platynowy przyznany firmie Kontakt Simon SA z okazji 95-lecia działalności odebrał prezes Wojciech Steinert. Pełną listę laureatów można odnaleźć na stronie www.rig.katowice.pl

Momentem kulminacyjnym gali było wyróżnienie kryształowym laurem z diamentem Piotra Beczały, światowej sławy tenora, czechowiczanina z urodzenia i honorowego obywatela naszego miasta. Pan Piotr odebrał wyróżnienie z rąk Prezesa Zarządu RIG Tadeusza Donocika – Przewodniczącego Kapituły, Przewodniczącego Rady Krajowej Izby Gospodarczej Janusza Steinhoffa, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika oraz Posła do Parlamentu Europejskiego, byłego premiera prof. Jerzego Buzka.

Po wręczeniu lauru miała miejsce jeszcze jedna wyjątkowa chwila. Burmistrz Marian Błachut wręczył panu Piotrowi Beczale statuetkę honorowego Czechosława. Tytuł ten został przyznany laureatowi w 2015 r., jednak dopiero teraz śpiewak nowojorskiej Metropolitan Opera mógł osobiście odebrać nagrodę.

Dziękując za wyróżnienie Piotr Beczała wspominał swoje rodzinne miasto, podkreślając, że pytany jest czasem, jak to się dzieje, że w tak małym mieście rodzi się tylu utalentowanych ludzi. Dziękował żonie Katarzynie i rodzicom, obecnym na widowni, i wielu uczestniczącym w wydarzeniu czechowiczanom, których kilkuset uczestniczyło w uroczystości.

Uświetnieniem gali był wyjątkowy koncert Piotra Beczały z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją francuskiego dyrygenta Marca Piollet’a. Artyści zaprezentowali utwory instrumentalne i arie z oper Giuseppe Verdiego, Stanisława Moniuszki, Giacomo Pucciniego, Franscesco Cilea, Richarda Wagnera i Antonina Dvořaka. Koncert zakończyła owacja na stojąco.

To był wyjątkowy wieczór, którego jednym z bohaterów było miasto Czechowice-Dziedzice.

GW/WP, ŁP