Czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Rodzice na piątkę? Czemu nie! Szkoła dla Rodziców i Wychowawców
28-02-2017

Biuro ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych informuje, że na terenie Gminy ruszyła kolejna edycja Szkoły dla Rodziców i Wychowawców.

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program zbudowany w oparciu o nowatorskie metody wychowania zawarte w koncepcji Thomasa Gordona "Wychowanie bez porażek" oraz Adel Faber i Elain Mazlish "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały: jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły".

Program adresowany jest dla wszystkich rodziców wychowujących dzieci własne lub przysposobione oraz dla wychowawców klas i grup.

Program obejmuje 10 trzygodzinnych spotkań, które pomagają:

1.Uczyć się integracji w grupie;

2. Określać granice w wychowaniu;

3. Poznawać uczucia i emocje, i ich rolę w wychowaniu;

4. Zachęcać dziecko do współpracy;

5. Zamieniać kary na konsekwencje;

6.Rozwiązywać problemy i konflikty;

7. Zachęcać do samodzielności;

8. Jak nie wpisywać dziecka w role i uwalniać z ról;

9. Stosować pomocną pochwałę i zachętę.

Głównym celem programu jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.

Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie program jednocześnie przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi, co (zgodnie z wynikami badań J. D. Hawkinsa) sprawia, że jest on także programem profilaktycznym.

W Naszej Gminie zajęcia prowadzi pięć profesjonalnie przygotowanych realizatorek: Joanna Murawska, Ewa Kopeć, Janina Dziech, Urszula Góra oraz Małgorzata Mazur. Obecnie zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej Nr 7, w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych, w Zespole Szkół w Ligocie, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 oraz w Gimnazjum Publicznym nr 1.

Rodziców zainteresowanych programem, zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach, które planowane są po wakacjach.

W programie mogą uczestniczyć wszyscy rodzice z terenu Gminy. Dla rodziców udział w warsztatach jest BEZPŁATNY. Koszty realizacji programu pokrywa Gmina w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

O szczegóły można pytać u realizatorek, lub w Biurze ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (tel. 032 214 7161)

PPU/UM, ŁP