Środa, 24.04.2024
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Zgłoś swój ogród w konkursie! Termin mija 30 kwietnia
12-04-2017

30 kwietnia br. mija termin zgłoszeń w gminnym konkursie na „Najpiękniejszy i najbardziej przyjazny środowisku dom i ogród w Gminie Czechowice-Dziedzice”. Celem konkursu jest wspieranie ekologicznych wzorców, ochrona bioróżnorodności, zachęcenie mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice do dbałości o piękno i estetykę swojego najbliższego środowiska.

Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice, którzy posiadają najpiękniejsze i najbardziej przyjazne domy i ogrody na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, w tym posiadają ekologiczne źródło ogrzewania budynku np. ogrzewanie gazowe, elektryczne, ciepło sieciowe, piec węglowy V lub IV klasy oraz uregulowaną gospodarkę ściekową (tj. posiadają przyłącze kanalizacyjne lub przydomową oczyszczalnię ścieków lub zbiornik bezodpływowy opróżniany zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie. Dodatkowymi wymogami, które trzeba spełnić, aby móc wziąć udział w konkursie – i to po raz pierwszy wprowadzono w tegorocznej edycji - jest posiadanie złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz nieposiadanie względem gminy i jednostek organizacyjnych gminy zaległości z tytułu podatków i innych opłat.

Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie karty zgłoszenia, stanowiącej załącznik do regulaminu konkursu. Regulamin i karta znajdują się na stronie internetowej www.czechowice-dziedzice.pl i w siedzibie Urzędu Miejskiego. Wypełnioną i podpisaną kartę należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego w terminie do 30 kwietnia 2017 r.

Oceny przedmiotu konkursu dokona Komisja Konkursowa, a zgłoszenia będą oceniane przez Komisję Konkursową od 15 maja do dnia 30 września 2017 r. na podstawie przeprowadzonych oględzin w terenie (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu oględzin). Uczestnik konkursu może przedstawić Komisji Konkursowej dokumentację zdjęciową ogrodu.

Komisja konkursowa dokonuje oceny na podstawie takich kryteriów, jak estetyka zagospodarowania ogrodu, funkcjonalność ogrodu, oryginalność i pomysłowość wykonania ogrodu, bioróżnorodność roślin, bioróżnorodność zwierząt, udział roślin miododajnych i przyjaznych pszczołom, ciekawe rozwiązania małej architektury, korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, ekologiczny sposób zagospodarowania odpadów zielonych, sposób zagospodarowania wód deszczowych.

W konkursie zostaną przyznane nagrody finansowe o wartości nieprzekraczającej kwot – za I miejsce 2.000 zł, za II miejsce 1.500 zł, za III miejsce 1000 zł. Komisja konkursowa może przyznać także wyróżnienia. Decyzja komisji o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Nagrodzeni i wyróżnieni zostaną powiadomieni pisemnie w terminie do 30 października, natomiast wręczenie nagród nastąpi w terminie do 30 listopada br.

*                *                *                *                *

W pierwszej edycji konkursu („Najpiękniejszy ogród i dom przyjazny środowisku w Gminie Czechowice-Dziedzice”), która miała miejsce w zeszłym roku, a którą rozstrzygnięto ją 6 października 2016 r. – wzięło udział 10 zgłoszonych ogrodów i domów. Nagrody odebrali ich właściciele - pierwsze miejsce zajęła Pani Barbara Szpyra z Czechowic-Dziedzic, drugie - Państwo Małgorzata i Maciej Datta z Czechowic-Dziedzic, a trzecie - Bożena Bumbar z Zabrzega. Wyróżnienia za swoje ogrody (i domy) otrzymali (w kolejności alfabetycznej): Państwo Lucyna Dziech, Dariusz i Urszula Korczyk, Dorota i Piotr Niesyt, Jadwiga Paździora, Elżbieta i Piotr Rogowiec, Rozalia Szypuła i Wojciech Wizner.

OS/UM, PM