Piątek, 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Urszula, Helena Vondráčková i goście z czeskiego miasta Orlová. 43. Dni Czechowic-Dziedzic za nami
28-08-2017

Zapierający dech w piersiach, siedmiominutowy pokaz sztucznych ogni - tradycyjnie już - zakończył obchody 43. Dni Czechowic-Dziedzic. To były dwa dni niezapomnianych wrażeń i hucznej zabawy, a przez stadion czechowickiego MOSiR-u przewinęły się tysiące uczestników sobotnio-niedzielnej imprezy.

Trzeci rok z rzędu, niedziela była dniem przygotowanym wspólnie z miastem partnerskim. Tym razem był to Dzień Czeski.

Pierwszego dnia, w sobotę, było głośnio i rockowo, choć z elementami Rapu i Hip-Hop. Na scenie wystąpili: Sylwia Lipka, Three Generations - czechowicki zespół rockowy, Krzysztof Zalewski - laureat 2. Edycji „Idola” z zespołem, a raper Biały z zespołem Hendon wykonał dla swojej rodzimej, czechowickiej publiczności premierowy koncert. Gwiazdą wieczoru była ikona polskiej sceny muzycznej Urszula. Imprezę poprowadziła znana aktorka - Anna Guzik-Tylka.

Całkowicie inna atmosfera panowała w niedzielę. Był to Dzień Czeski, przygotowany wspólnie i z myślą o gościach z naszego czeskiego miasta partnerskiego – Orlová. Dzień czeski był więc wspólnym przedsięwzięciem Czechowic-Dziedzic i Orlovej, które w ubiegłym roku obchodziły jubileusz 15-lecia partnerskiej współpracy między oboma miastami. Z tej okazji, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut wręczył swojemu czeskiemu odpowiednikowi – Staroście miasta Orlová, Tomaszowi Kučy - pamiątkową rzeźbę, przedstawiającą orła, widniejącego w herbach obu naszych miast. Goście z Czech zrewanżowali się Czechowicom-Dziedzicom czterometrową lipą (drzewo to znajduje się w herbie miasta Orlová), którą przekazali wraz z oprawioną w ramy, instrukcją sadzenia i pielęgnowania drzewa…

Niedziela rozpoczęła się zabawami dla najmłodszych pod nazwą Heca z biblioteką. Dzieci mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych, pikniku pod chmurką oraz zabawach z książkami. Następnie rozpoczął się Dzień Czeski. Były liczne atrakcje, m.in. pokaz kulinarny - „czeskie smaki”, występ zespołu z DK Orlova Olsina Nebo Olšinka , pokaz Mażoretek Perfekto i występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Na scenie wystąpiła również Malá černá hudba z Karviny, a następnie Izabela Kapiasova z zespołem, która dosłownie porwała publiczność do wspólnej zabawy. Izabela Kapiasova była również konferansjerką Dnia Czeskiego i – jakby tego było mało – w finale wystąpiła wspólnie z gwiazdą niedzielnego wieczoru. A gwiazdą Dnia Czeskiego była znana i lubiana wśród polskiej publiczności czeska piosenkarka Helena Vondráčková.

Na 44. Dni Czechowic-Dziedzic zapraszamy już za rok!

„Dzień czeski w Czechowicach-Dziedzicach” jest jednym z elementów mikroprojektu pn.
„Rok czeski w Czechowicach-Dziedzicach”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.