Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Komunikat z posiedzenia Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
20-02-2018

W piątek 16 lutego, w Katowicach, odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W posiedzeniu uczestniczył Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

W trakcie spotkania dyskutowano m.in. nt. problemu związanego z obrotem odpadami, prowadzonym niezgodnie z uzyskanymi zezwoleniami lub pozwoleniami oraz możliwością przeprowadzenia skutecznej i rzetelnej kontroli przedsiębiorców funkcjonujących w tej sferze.

W praktyce często odebrane odpady są kilkukrotnie przekazywane od jednego podmiotu zbierającego do kolejnego, a w efekcie nieodpowiednio zagospodarowywane. Istotną kwestią jest też możliwość przeprowadzenia przez odpowiednie służby inspekcji ochrony środowiska natychmiastowej, niezapowiadanej kontroli w przedsiębiorstwach, które tylko w takich okolicznościach mogą stwierdzić realne uchybienia. Ponadto pracownicy samorządowi powinni posiadać prawną możliwość nałożenia mandatów pieniężnych na podmioty, które złamały przepisy prawa dot. ochrony środowiska i ustawy o odpadach.

Zarząd Związku zwrócił też uwagę na konieczność podjęcia działań legislacyjnych mających na celu uregulowanie zasad stwierdzenia zgonu i jego przyczyny, wystawienia karty zgonu oraz finansowania związanych z tym kosztów. Kwestia ta w ciągu ostatnich lat była kilkukrotnie artykułowana przez środowisko samorządów lokalnych i lekarskie POZ oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Obecnie zgodnie z prawem zgon i jego przyczynę ustala lekarz leczący chorego w ostatniej chorobie lub lekarz POZ. Jednak problemy pojawiają się w przypadku stwierdzenia zgonu osób bezdomnych, nieubezpieczonych i obcokrajowców czy też osób, które zmarły podczas nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalu. W takich przypadkach lekarz może tylko określić fakt zgonu bez wskazania przyczyny i wystawienia karty zgonu. Brakujących czynności może dopełnić dopiero lekarz leczący chorego w ostatniej chorobie lub lekarz POZ, który jest wzywany na oględziny. W przekonaniu samorządów lokalnych koszty związane z tymi czynnościami powinny być finansowane w ramach środków NFZ. Wyrażono nadzieję, iż Ministerstwo Zdrowia przyspieszy działania legislacyjne, które uporządkują sposób postępowania w tej sprawie.

ŚZGiP, ŁP