Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Nowe place zabaw powstają w Gminie Czechowice-Dziedzice. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach
10-05-2018
10-05-2018

Jak przysłowiowych „grzybów po deszczu” przybywa nowych placów zabaw dla dzieci na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice. W pogodne dni jest na nich gwarno i tłoczno.

Tylko w ostatnim czasie powstało kilka nowych miejsc z urządzeniami do zabawy, w których najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogą oddawać się beztroskiej i – co najważniejsze – bezpieczniej zabawie. Place zabaw dla dzieci, zarówno te przy placówkach oświatowych, jak i te zlokalizowane w parkach i na skwerach, tętnią życiem od wczesnej wiosny od później jesieni. Są – jak widać - potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców, dlatego w przyszłości będą powstawały kolejne.

W ciągu ostatniego roku na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice powstało kilka nowych placów zabaw dla dzieci. Przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” okazało się być utworzenie placu zabaw dla najmłodszych, który urządzony został na Placu Jana Pawła II. Plac zabaw, zbudowany w tym miejscu z inicjatywy Burmistrza Mariana Błachuta, powstał z myślą o najmłodszych mieszkańcach śródmieścia, którzy w pogodne dni spędzają czas z rodzicami na centralnym miejskim Placu, w otoczeniu fontanny, drzew i ławeczek. Plac zabaw, którego budowa kosztowała około 80 tysięcy złotych, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Odwiedzają go nie tylko okoliczni mieszkańcy ze swoimi pociechami, ale również dzieci ze znajdujących się w najbliższej okolicy placówek przedszkolnych. Niedaleko, na terenie „Lasku”, czyli Parku Miejskiego, zainstalowano natomiast urządzenie do zjeżdżania na linie.

Nowe place zabaw powstały również w ostatnim czasie przy dwóch placówkach oświatowych: Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach (koszt budowy 64 tysiące złotych), Przedszkolu w Ligocie Miliardowicach (koszt budowy 50 tysięcy złotych). Nowe urządzenia do zabaw dla dzieci pojawiły się również na skwerze przy Domu Kultury w Ligocie Miliardowicach oraz przy ulicy Hutniczej w Czechowicach-Dziedzicach. Duży plac zabaw dla dzieci powstał również przy Krytej Pływalni Wodnik, blisko wejścia głównego na teren kąpieliska miejskiego. Inwestycja, która wraz z sąsiadującą z nim siłownią plenerową kosztowała łącznie 124 tysiące złotych, została przeprowadzona w ramach realizacji nowej koncepcji zagospodarowania terenów rekreacyjno-sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach. Plac zaprojektowany został jako uzupełnienie całej oferty MOSiR-u, a zwłaszcza kąpieliska miejskiego oraz działającej na jego terenie kawiarni.

W planach są kolejne inwestycje. Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach przymierza się do rozbudowy placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 1 w Ligocie oraz w Szkole Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach (w ramach projektu tworzenia nowych miejsc przedszkolnych). Z inicjatywy samych rodziców, którzy zmierzają zbierać na ten cel pieniądze oraz ubiegać się o wsparcie gminy, planowana jest budowa nowego placu zabaw przy Przedszkolu Publicznym nr 6 w Czechowicach-Dziedzicach.