Środa, 24.04.2024
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Burmistrz odpowiada. Dostępność środków zewnętrznych na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice
07-08-2018

Dzień dobry,

Interesuje mnie temat przydomowej oczyszczalni ścieków lub wykonania kanalizacji na ul. Potocznej w Czechowicach-Dziedzicach. Wiem, że obecnie jest realizowany projekt „Regulacji wodno-ściekowej w Gminie Czechowice-Dziedzice”, wcześniej były inne projekty, ale żaden z nich nie obejmował ul. Potocznej. Z informacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Katowicach uzyskałam informację, że niestety, ale osoby fizyczne nie mogą starać się o dotacje na wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jedynym beneficjentem dotacji może być administracja publiczna, przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje pozarządowe. Z informacji uzyskanych z Urzędu Miejskiego otrzymałam informację, że kolejny projekt może być realizowany po zakończeniu obecnego. Czy nie ma możliwości, żeby wcześniej uruchomić taki projekt, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli skorzystać z dotacji do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam, Ewa Duk

Szanowna Pani,

Podnoszone w zadanym przez Panią pytaniu kwestie, związane z regulacją gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Czechowice-Dziedzice, od wielu lat tratujemy priorytetowo. Przystępując do realizowanych z dużym wysiłkiem finansowym, kolejnych etapów rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Czechowicach-Dziedzicach, staraliśmy się objąć zakresem zadania możliwie największy obszar naszej gminy. Tak zwany obszar aglomeracji, czyli tereny włączone w realizację projektu budowy kanalizacji, wyznacza się jednak - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska - kierując się wskaźnikiem koncentracji, wynoszącym 120 Mk/km. Wskaźnik ten - czyli liczba mieszkańców przypadająca na 1 km budowanej sieci – jest decydującym kryterium przy wyznaczaniu obszaru aglomeracji. Z tego powodu realizacja wielkiego projektu kanalizacyjnego w naszej gminie nie objęła dotąd ulicy Potocznej.

Na obszarach, na których budowa kanalizacji sanitarnej uważana jest – w świetle powyższego wskaźnika - za nieuzasadnioną, alternatywę stanowią przydomowe oczyszczalnie ścieków. Muszę potwierdzić, iż w tej chwili Gmina Czechowice-Dziedzice faktycznie nie przewiduje ubiegania się o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z programu „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z sieciami kanalizacyjnymi oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. Aplikowanie o środki z tego programu wiązałoby się bowiem z koniecznością zaciągnięcia przez gminę pożyczki w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Biorąc pod uwagę realizację innych, rozpoczętych już programów (m.in. „Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Czechowice-Dziedzice - Etap 2” oraz „Program Ograniczenia Niskiej Emisji w Gminie Czechowice-Dziedzice w 2018 roku”) zaciągnięcie kolejnych zobowiązań przez gminę musi wynikać z jej zdolności kredytowej, a ta jest na chwilę obecną wyczerpana.

Realizacja wyżej wymienionych programów wiąże się z dużym, wieloletnim obciążeniem dla budżetu gminy. Dlatego, by rozpoczynać kolejne projekty, musimy najpierw zakończyć i rozliczyć te realizowane obecnie. Mogę jednak Panią zapewnić, że możliwość przystąpienia do programu umożliwiającego mieszkańcom Czechowic-Dziedzic ubieganie się o dotacje do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków będzie brana pod uwagę przy planowaniu budżetu gminy na kolejne lata.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut