Piątek, 19.04.2024
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Stacja w Czechowicach-Dziedzicach do modernizacji
02-04-2014

Zanim trzy stacje na linii E65/CE65 do granicy z Czechami i Słowacją zmienią wygląd, muszą uzyskać wymagane przed modernizacją dokumenty. PKP Polskie Linie Kolejowe współpracują z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, by planowo przeprowadzić procedury.

Przygotowanie modernizacji wymaga uzgodnień z wieloma podmiotami m.in. Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. starają się o pozyskanie niezbędnych dokumentów i chcą wywiązać się z nałożonych obowiązków, by władze samorządowe i mieszkańcy mogły zapoznać z zakresem modernizacji i wypowiedzieć w sprawie jej ewentualnego wpływu na środowisko.

Równocześnie trwają prace nad uzyskaniem decyzji odnośnie lokalizacji inwestycji, tzw. decyzji lokalizacyjnej. Końcowym etapem prac będzie przygotowanie dokumentacji przetargowej na wybór wykonawcy, który sporządzi projekt budowlany i uzyska pozwolenie na budowę.

Na modernizację linii składa się wiele zadań, w tym przygotowanie dokumentacji przedprojektowej. Ta obejmuje 13 etapów. Już sporządzono ocenę stanu istniejącej infrastruktury kolejowej oraz analizę środowiskową, marketingową i ekonomiczną. Opracowano warianty techniczne przedsięwzięcia i wybrano najkorzystniejszy z nich.

Zgromadzona dokumentacja jest niezbędna, by rozpoczęcie robót budowlanych nastąpiło w 2018 roku. Wówczas na stacjach zajdą największe zmiany. Zostaną wymienione: sieć trakcyjna, tory i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstaną nowe perony i przejścia podziemne dla pieszych, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Ponadto windy i pochylnie ułatwią przemieszczanie się osobom z ograniczoną możliwością poruszania się.

Prace prowadzone są w ramach projektu POIiŚ 7.1 – 2.2 „Studium wykonalności – dokumentacja przedprojektowa dla „Modernizacji linii kolejowej E65/CE65 na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Kraków/Katowice – Zwardoń/Zebrzydowice – granica państwa, stacje kolejowe: Czechowice Dziedzice, Zebrzydowice, Zwardoń”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PM