Sobota, 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Kosmiczny projekt w Czechowicach-Dziedzicach. Tu powstaną satelity!
11-04-2014

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną. W Czechowicach-Dziedzicach będą więc powstawały elementy satelitów europejskiego programu kosmicznego! Centrum nie ukrywa, iż liczy na to, że weźmie też udział w budowie pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego.

Udziałowcem przedsięwzięcia jest gmina Czechowice-Dziedzice, która – kiedy inwestycja startowała – przystąpiła do spółki, wnosząc półtora miliona złotych. Kiedy decydowano o tym wiosną 2009 roku, pojawiały się wątpliwości, czy angażować gminne pieniądze w „kosmiczne” przedsięwzięcie. Czas pokazał, że inwestycja okazała się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Koncepcja budowy Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego pojawiła się w 2008 roku. Od początku wydawało się być oczywiste, że ośrodek mający prowadzić produkcję i badania nad kompozytami, głównie dla przemysłu lotniczego, ale również górnictwa, przemysłu motoryzacyjnego, jachtowego, zbrojeniowego, energetyki wiatrowej i kosmicznego, powinien powstać w sąsiedztwie działającego już wówczas Bielskiego Parku Techniki Lotniczej w Kaniowie.

Centrum trafiło na listę projektów kluczowych ówczesnego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, gdzie znalazło się w doborowym towarzystwie przedsięwzięć mających zagwarantowane finansowanie ze środków Unii Europejskiej. A trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że gra szła o 12,5 miliona euro, bo właśnie na tyle, przed z górą pięciu laty, szacowano wartość inwestycji.

Liderem śmiałego projektu była Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw w Katowic. Uczestniczyło w nim jednak wielu partnerów, a jednym z bardziej aktywnych były właśnie Czechowice-Dziedzice. Gmina od początku zaangażowała się w poszukiwania gruntu, który – aportem – mogłaby wnieść jako swój wkład do spółki. Dość szybko się jednak okazało, że w okolicy BPTiL nie dysponuje działką o wymaganej powierzchni. Do szczęścia zabrało pół hektara… Dzięki wspólnym staraniom samorządów Czechowic-Dziedzic i powiatu bielskiego, znaleziono jednak grunt należący do prywatnego inwestora, który postanowił przystąpić co spółki.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut od początku stał na stanowisku, że rola gminy w tak ważnym dla jej przyszłości, innowacyjnym przedsięwzięciu, skończyć się na tym absolutnie nie powinna. To z jego inicjatywy, Rada Miejska przyjęła uchwałę o wniesieniu do budującej Centrum spółki półtora miliona złotych. Dziś ta kwota - z perspektywy 50-milionowych kosztów całej inwestycji - może wydawać się niewielka. Jednak wówczas, w 2009 roku, kiedy trwał finansowy montaż całego przedsięwzięcia i gromadzono środki, bez których zdobycie unijnego dofinansowania nie byłoby możliwe, decyzja czechowickiego samorządu mogła stanowić o być, albo nie być dla ośrodka. Dzięki decyzji na „tak” gmina ma dzisiaj udziały w dobrze prosperującym przedsięwzięciu, a w Czechowicach-Dziedzicach zlokalizowano unikatowy w skali europejskiej, innowacyjny ośrodek badawczo-produkcyjny, z dużymi perspektywami rozwoju…

Czechowickie Centrum jest jedną z nielicznych firm w Europie, mogącą w swoich autoklawach wytwarzać najwyższej jakości komp