naglowek3.jpg
Czwartek, 25.04.2024    
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
burglo1.png
Mieszkańcy pytają - Burmistrz odpowiada:
Ważne!

Regulacja gospodarki wodno-ściekowej - etap 2:
Warto wiedzieć

Przydatne linki

pz.jpg
obywatel_slider.(5047590_3443284).jpg
Sięgamy po unijne dotacje cd.
grafika
20-05-2014    

Rozwój społeczno-gospodarczy gmin możliwy jest nie tylko dzięki dochodom własnym, ale również dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym. Od lat stanowią one duże wsparcie również dla budżetu czechowickiego samorządu lokalnego.

Kontynuujemy cykl artykułów, w których prezentujemy efekty działań podejmowanych w tej dziedzinie przez Gminę Czechowice-Dziedzice.

W poprzednich publikacjach na łamach „Biuletynu Samorządowego” oraz na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w szczegółach opisaliśmy zadania, które udało się zrealizować dzięki środkom pozyskanym z projektów transgranicznych, realizowanych wspólnie z partnerami z Czech i Słowacji oraz w ramach stowarzyszenia Lokalna Grupy Działania Ziemia Bielska. Mechanizmów umożliwiających skuteczne aplikowanie o środki zewnętrzne jest oczywiście więcej.

Kolejnym, który Czechowice-Dziedzice z powodzeniem wykorzystują, jest ich pozyskiwanie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej Bielska Kraina. Czechowice-Dziedzice są założycielem i aktywnym członkiem tego stowarzyszenia – jednego z zaledwie dwóch w skali całego województwa śląskiego. Pozwala to Gminie Czechowice-Dziedzice na skuteczne zdobywanie środków pomocowych, przeznaczonych na szeroko rozumiany rozwój obszarów rybackich i to zarówno na terenie miasta Czechowice-Dziedzice jak i sołectw.

Oto projekty Gminy Czechowice-Dziedzice, realizowane w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.

Rewitalizacja Ligoty i Zabrzega - budowa chodnika w ciągu ulicy Miliardowickiej.

Celem zadania polegającego na budowie chodnika w ciągu ulicy Miliardowickiej była poprawa jakości życia mieszkańców obu sołectw, a także wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa. Bardzo ważna z punktu widzenia interesu mieszkańców inwestycja została wykonana w 2012 roku. Dofinansowanie uzyskane przez Gminę Czechowice-Dziedzice za pośrednictwem LGR Bielska Kraina wyniosło 551.875,27 złotych.

Dzięki realizacji projektu doskonale wpisującego się w zadania LGR, których celem jest między innymi rewitalizacja przestrzeni publicznej, powstał chodnik wraz z miejscami postojowymi dla pojazdów. W części Ligoty i Zabrzega objętych projektem, wyraźnie podniósł się dzięki temu poziom bezpieczeństwa pieszych, a zwłaszcza dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców Śląskich w Ligocie.

Centrum sportowo-rekreacyjne w Zabrzegu

Również celem tej inwestycji, którą Gminie Czechowice-Dziedzice udało się zrealizować przy wyraźnym wsparciu środków zewnętrznych pozyskanych za pośrednictwem LGR, była poprawa jakości życia mieszkańców sołectwa Zabrzeg, w tym wypadku poprzez rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Cel ten został osiągnięty w wyniku przebudowy i modernizacji terenów sportowo-rekreacyjnych przy stadionie LKS Sokół Zabrzeg. Było to zresztą doskonałym uzupełnieniem zadania, przeprowadzonego dzięki środkom zdobytym wcześniej z Lokalnej Grupy Działania Ziemia Bielska, a opisywanym przez nas w poprzednim artykule.

Przypomnijmy tylko krótko, że chodziło o przebudowę i modernizację terenu kompleksu sportowo-kulturalnego na tym samym obiekcie. Kupiona w ramach środków z LGD, nowoczesna estrada z profili aluminiowych, umożliwia profesjonalny montaż oświetlenia i nagłośnienia scenicznego i wykorzystywana jest przy organizacji wszelkiego rodzaju imprez.

Atutem objętego inwestycją terenu jest bardzo dobra lokalizacja - bliskość lasu, który ciągnie się wzdłuż południowego brzegu Jeziora Goczałkowickiego oraz Międzynarodowej Trasy Rowerowej Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. To sprawia, że jest to obszar będący idealnym terenem rekreacyjnym do spędzania wolnego czasu wraz z całą rodziną. Zadanie zostało zrealizowane w 2013 roku, z dofinansowaniem w wysokości 500 tysięcy złotych.

W ramach realizacji projektu rewitalizacji poddano zieleń, sadząc około 400 rozmaitych drzew i krzewów. Powstały też nowe chodniki, w formie ścieżek spacerowych łączących poszczególne obiekty i plac zabaw dla dzieci, zlokalizowany na terenie centrum. Na placu zabaw pojawiły się nowe huśtawki i karuzela. Zakupiono również urządzenia gimnastyczne, rekreacyjne oraz ścianki wspinaczkowe. Rozbudowano i wyremontowano pawilon stanowiący zaplecze kuchenne i magazynowe oraz węzeł sanitarny. W ramach tego samego projektu kupiono również dwa duże namioty, wyposażone w stoły i krzesła, umożliwiające organizację imprez plenerowych w czasie niesprzyjającej aury. Dopełnieniem całości są ławeczki, kosze i stojaki na rowery, które pojawiły się na całym, rewitalizowanym terenie.

Dzięki realizacji zadania powstało centrum sportowo-rekreacyjne z prawdziwego zdarzenia, umożliwiające mieszkańcom – nie tylko Zabrzega, ale i całej gminy - urozmaicone spędzanie wolnego czasu.

Przebudowa boiska piłkarskiego na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach

Celem operacji jest rewitalizacja Czechowic-Dziedzic w wyniku realizacji zadania polegającego na przebudowie treningowego boiska piłkarskiego na terenie MOSiR. Inwestycja realizowana przy wsparciu środków z LGR jeszcze trwa, ale powoli dobiega końca. Umowa o dofinansowanie na poziomie 668 195,60 złotych została już podpisana, więc środki na ten cel można uznać za pozyskane.

Nowe boisko treningowe, budowane od przełomu marca i lutego przy ulicy Legionów w Czechowicach-Dziedzicach będzie miało wymiary 60 na 97 metrów. Nawierzchnia będzie pokryta trawą syntetyczną. W ramach inwestycji boisko zyska nowe wyposażenie, pojawi się również nowe ogrodzenie z boksem do przechowywania bramek oraz piłkochwyty. Zmodernizowane zostanie też istniejące oświetlenie obiektu.

Nowoczesne boisko powstaje w miejscu dotychczasowego boiska treningowego, dlatego inwestycja rozpoczęła się od prac rozbiórkowych, polegających głównie na usunięciu dotychczasowej nawierzchni. Projekt przewiduje korytowanie całego terenu, wykonanie odwodnienia i podbudowy pod płytę boiska, na której ułożona zostanie sztuczna trawa o wysokości włókien około 60 milimetrów. W ramach inwestycji wykonane zostaną również trakty komunikacyjne na terenie obiektu, w tym wjazd, wejścia, brama i furki w ogrodzeniu, których w sumie będzie sześć.

Budowa kanału ulgi od skrzyżowania ulic Jasnej i św. Barbary do rzeki Wisły, wraz z obiektami związanymi z nim funkcjonalnie

Wniosek o dofinansowanie tego działania został co prawda dopiero złożony, ale szanse na realizację tej ważnej, przeciwpowodziowej inwestycji, przy współudziale środków zewnętrznych zdobytych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej, są bardzo duże. Wnioskowana kwota dofinansowania to 327.325,00 złotych.

Główny cel zadania to ochrona przeciwpowodziowa Osiedli Barbara i Renardowice w Czechowicach-Dziedzicach, poprzez budowę kanału ulgi, odprowadzającego nadmiarowe wody deszczowe z tych Osiedli. Projekt inwestycji – Gmina Czechowice-Dziedzice wystąpiła już do wojewody o wydanie na nią pozwolenia budowlanego – zakłada budowę kanału o odpowiednich dla ilości wody parametrach, w miejscu istniejącego rowu oraz przepustów i komór rozdzielczych oraz rewizyjnych, umożliwiających sprawne spełnianie jego funkcji.

Przebudowa Potoku Krzywa w rejonie ulicy Zajęczej w Czechowicach-Dziedzicach w ramach ochrony przeciwpowodziowej

Co prawda, w przypadku tego zadania wnioskodawcą nie były Czechowice-Dziedzice, ale Miejsko-Gmina Spółka Wodna, jednak od samego początku Gmina mocno zaangażowała się w realizację tego ważnego projektu.

Celem przebudowy potoku była przede wszystkim ochrona środowiska, związana z przywróceniem naturalnego charakteru koryta tego cieku wodnego, zwiększenie pojemności przyjmowanej wody, a dzięki temu zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej terenów przyległych do planowanej inwestycji. Kwota dofinansowania pozyskanego za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej to 337 481,77.

* * *

Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina powstało 15 października 2009 roku, jako stowarzyszenie specjalne w ramach Osi 4 „Po Ryby”, z inicjatywy pięciu gmin powiatu bielskiego - Czechowic-Dziedzic, Jaworza, Jasienicy, Bestwiny i Wilamowic, starostwa powiatowego w Bielsku-Białej oraz mieszkańców obszaru, związanych z działalnością rybacką. Jest jednym z zaledwie dwóch tego typu stowarzyszeń na terenie województwa śląskiego.

Stowarzyszenie LGR Bielska Kraina pozyskało z Europejskiego Funduszu Rybackiego środki w wysokości 23.377.546 złotych, które rozdysponowuje w drodze ogłaszanych konkursów. Środki za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej Bielska Kraina można pozyskać na projekty, których celem jest wsparcie rozwoju obszarów zależnych od rybactwa oraz poprawę jakości życia lokalnych społeczności. Mogą o nie występować zarówno gminy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe jak i osoby fizyczne. Jak dotąd wnioski z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice zyskały za pośrednictwem LGR dofinansowanie na łączna kwotę 3.812.844,45 złotych. Na podpisanie czekają kolejne.

LGR pełni funkcję jednostki pośredniczącej pomiędzy beneficjentem a Urzędem Marszałkowskim. Zadaniem LGR jest ogłaszanie i przeprowadzanie konkursów oraz przekazywanie wniosków do Komitetu LGR, który dokonuje wyboru wniosków do dofinansowania. Następnie wnioski przekazywane są do Urzędu Marszałkowskiego wraz z listami rankingowymi.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina wspiera mieszkańców w zakresie pozyskiwania środków finansowych na realizację operacji polegających na:

  • wzmocnieniu konkurencyjności i utrzymaniu atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa,
  • restrukturyzacji działalności gospodarczej, lub dywersyfikacji zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa, w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem,
  • podnoszeniu wartości produktów rybactwa,
  • rozwoju usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa,
  • ochronie środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego, na obszarach zależnych od rybactwa, w celu utrzymania jego atrakcyjności, lub przywrócenia potencjału produkcyjnego sektora rybactwa, w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej.

Cele LGR Bielska Kraina:

  • realizacja lokalnej strategii rozwoju obszarów rybackich (LSROR), opracowanej przez lokalną grupę rybacką,
  • łagodzenie skutków zmian strukturalnych w sektorze rybackim,
  • poprawa jakości życia społeczności rybackich, związanych z rybołówstwem;
  • działanie na rzecz ochrony środowiska, zachowania dziedzictwa kulturowego oraz naturalnych wartości obszarów rybackich.

ŁP

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
KONTAKT
Decyzja użytkownika w zakresie plików Cookie na niniejszej stronie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące plików cookie.Korzystanie z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookie oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuje powyższe warunki