Czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Zapaleńcy opanowali Park. Aktywny Dzień Dziecka za nami!
09-06-2014
09-06-2014

Tysiące czechowiczan bawiło się w sobotę 7 czerwca na Aktywnym Dniu Dziecka - Zapaleńcy 2014. W Parku przy osiedlu Północ w Czechowicach-Dziedzicach pojawiły się całe rodziny. Najmłodsi - bo to właśnie z myślą o nich zorganizowano Zapaleńców - mieli okazję zdobycia wielu ciekawych umiejętności. Zarówno oni, jak i ich opiekunowie poznali ofertę kulturalną, sportową i rekreacyjną gminy.

Wydanych zostało 650 kart uczestnika. Z nimi w ręku, całe rodziny, odwiedzały poszczególne strefy aktywności. W 22 strefach aktywności odbywały się, między innymi, pokazy i zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i PCK, pokazy strażackie i harcerskie, zajęcia na strzelnicy oraz zmagania w różnego rodzaju grach i dyscyplinach sportowych (piłka nożna, siatkówka, koszykówka, kajaki, judo, szachy), a dodatkowo prezentacje z zakresu profilaktyki, kultury i czytelnictwa. Wśród tegorocznych nowości pojawiły się: taroki, dizajn ze sznurka oraz psia edukacja.

Zadaniem uczestników było zebranie w trakcie trwania imprezy co najmniej 8 pieczątek, potwierdzających udział w zajęciach w różnych stref aktywności. Nagrodą były pamiątkowe koszulki z logo imprezy. W ciągu niespełna trzech godzin wydane zostały wszystkie karty, a w ślad za nimi również – rozchwytywane przez uczestników - koszulki.

Sobotnią imprezę rozpoczął pokaz mażoretek z grupy Perfekto. Następnie na scenie pojawiły się grupy artystyczne - muzyczne, taneczne i kabaretowe, działające przy czechowickich szkołach. Dodatkową atrakcją były warsztaty fitness. Równolegle, w GP1 prezentowana była wystawa prac „Sztuka w moim mieście”, zaś w godzinach 12.00 - 14.00, w Przestrzeni Kreatywnej Kotulińskiego 6 odbyło się pieczenie bułeczek oraz warsztaty literackie. Po zamknięciu stref sceną zawładnął zespół Stonehenge, przy którego muzyce bawiono się do 20.00.

Głównym organizatorem drugiej już edycji Zapaleńców była Gmina Czechowice-Dziedzice. Zorganizowanie tak bogatej w atrakcje imprezy nie byłoby jednak możliwe bez zaangażowania wszystkich biorących w niej udział organizacji, stowarzyszeń, klubów i grup pasjonatów, słowem bez „Zapaleńców”. W imieniu dzieciaków i własnym, serdecznie wszystkim dziękujemy!

Organizatorzy imprezy:

1. Gmina Czechowice-Dziedzice – Wydział Strategii, Rozwoju i Promocji

2. Zarządy Osiedli: Renardowice (Kazimierz Urbański), Północ (Edward Buczek), Barbara (Andrzej Maj), Dziedzice (Leszek Bolek)

3. Świetlica Profilaktyczna Profilaktyczno-Wychowawcza ZATOKA i Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom

4. Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach

5. Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach

6. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

7. Gimnazjum Publiczne nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego

8. Gimnazjum Publiczne nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza

9. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi

10. Katolickie Przedszkole w Czechowicach-Dziedzicach

11. Pracownia Komunikacji Społecznej ASP w Katowicach

12. Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Cz-Dz

13. Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Czechowice-Dziedzice

14. Ochotnicza Straż Pożarna Dziedzice i Zabrzeg

15. Jednostka Strzelecka 3028 Czechowice-Dziedzice Związku Strzeleckiego STRZELEC

16. Miejski Klub Sportowy Czechowice-Dziedzice

17. Uczniowski Klub Sportowy DYCHA

18. Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy TRÓJKA

19. Uczniowski Klub Sportowy ORLIK 2012

20. Telewizyjny Klub Kwadransowych Grubasów i FitnessPark

21. Ludowy Klub Sportowy STRAŻAK Zabrzeg

22. Stowarzyszenie Przyjazny Zabrzeg im. ks. Józefa Londzina

23. Koło Gospodyń Wiejskich Zabrzeżanki

24. Koło Rękodzieła Artystycznego przy MDK Cz-Dz

25. Fireshow Team ZAPALEŃCY

26. Przestrzeń Kreatywna KOTULIŃSKIEGO 6

27. Polskie Centrum Dogoterapii FORGET ME NOT w Czechowicach-Dziedzicach

28. Centrum Edukacji i Rozwoju w Czechowicach-Dziedzicach

29. Piekarnie KRAWACIK – Tomasz Krawczyk – sponsor drożdżówek i ciast

Zapaleńcy 2014 to impreza finansowana ze środków Gminy Czechowice-Dziedzice oraz Zarządów Osiedli: Barbara, Północ, Renardowice i Dziedzice.