Środa, 24.04.2024
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Ochłodź się pod kurtyną wodną!
15-07-2014
15-07-2014

W centrum miasta przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Niepodległości i Piłsudskiego w Czechowicach-Dziedzicach pojawiła się tzw. kurtyna wodna. Dzięki niej w upalne dni mieszkańcy miasta mogą skąpać się w delikatnej mgiełce i poczuć kojące orzeźwienie.

Kurtynę uruchomiło - na wniosek Burmistrza Czechowic-Dziedzic - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach. Dzięki niej, w czasie uciążliwych upałów piesi spacerujący w pobliżu mogą zażyć odrobiny ochłody. Jest w pełni bezpieczna - można pod nią przechodzić nawet w garniturach bez obaw o to, że odzież się zaplami bądź zniszczy, co sprawdzili na sobie - zachęcając i zapraszając spacerujących mieszkańców do skorzystania z chwili ochłody - osobiście Burmistrz Marian Błachut ze swoimi Zastępcami Maciejem Kołoczkiem i Pawłem Mrowcem oraz Prezesem Zarządu PWiK Andrzejem Rzepką.

Kurtyna zlokalizowana jest na placu przy Rondzie Solidarności, u zbiegu ulic Słowackiego, Niepodległości i Piłsudskiego. Zużycie wody jest na tyle znikome, że u podnóża instalacji nie tworzą się nawet kałuże, gdyż wydobywająca się spod kurtyny delikatną mgiełką woda jest błyskawicznie wyparowywana.

Zapraszamy!

*              *              *              *              *

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. utworzono Uchwałą Nr XXVIII/244/12 Rady Miejskiej z dnia 27 września 2012 roku.

W ten sposób gmina przygotowała się na przejęcie wodociągów i sieci ogólnospławnej na jej terenie. W zeszłym roku, po ponad roku od utworzenia PWiK-u, stawiany sobie od kilku ostatnich lat cel został osiągnięty.

Przez lata w gminie szukano możliwości prawnych, aby przejąć majątek od Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A. - głównego dostawcy wody dla terenów miasta, który był zarazem właścicielem sieci wodociągowej oraz kanalizacji deszczowej na terenie gminy (co dotąd utrudniało ich uporządkowanie i modernizację). Wreszcie, udało się osiągnąć porozumienie i podzielić majątek będący we władaniu RPWiK. 6 sierpnia br. Walne Zgromadzenie spółki podjęło uchwałę zatwierdzającą plan podziału RPWiK, przez wydzielenie w drodze przeniesienia części majątku do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach. 11 października Sąd Rejonowy Katowice-Wschód dokonał stosownych wpisów do KRS i tym samym wieloletnie starania i determinacja gminy opłaciły się i przyniosły pożądany efekt.

Wraz z siecią wodociągową systematycznie przejmowana jest również kanalizacja deszczowa na terenie gminy należąca dotąd do RPWiK. Nasza gmina staje zatem przed nowym wyzwaniem - po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej trzeba będzie zająć się porządkowaniem i modernizacją sieci ogólnospławnej i kanalizacji deszczowej. Sieć przejęta od RPWiK jest w bardzo złym stanie technicznym (duże straty wody, wysoka awaryjność itp.) i wymaga pilnej modernizacji - co PWiK systematycznie robi wymieniając najbardziej awaryjne odcinki wodociągów (o czym wielokrotnie pisaliśmy) na tyle, na ile jest to możliwe. Dzięki temu straty wody już udało się w dużym stopniu organiczyć, jednak na pełną modernizację sieci potrzeba jeszcze dużo czasu i... środków. Majątek przejęty od RPWiK ma wartość ponad 4 mln zł.

PM