Czwartek, 18.04.2024
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Kolejne działania w projekcie OPS-u
01-08-2014

Mimo wakacji uczestniczki i uczestnicy projektu „Pomagać aktywnie – promocja aktywnej integracji w gminie Czechowice-Dziedzice” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach biorą udział w kolejnych zajęciach.

Grupy rodzicielskie uczestniczą w treningu umiejętności rodzicielskich i treningu prowadzenia gospodarstwa domowego. Na zajęciach uczestniczki zdobędą wiedzę nt. komunikacji w rodzinie, rozwiązywania konfliktów rodzinnych, sposobów kształtowania relacji rodzice-dzieci, stosowania nagród i kar w wychowaniu dzieci, błędów popełnianych przez rodziców, etapów rozwoju dzieci i młodzieży oraz problemów napotykanych na poszczególnych etapach wychowania dzieci, bycia rodzicem, zaangażowania mężczyzn w wychowanie dzieci i udział w obowiązkach domowych. Dowiedzą się jak prowadzić domowy budżet, oszczędzać w życiu codziennym, dbać o dom, planować dzień tak, aby znaleźć czas na obowiązki i odpoczynek. Grupy rodzicielskie korzystają również ze wsparcia asystentek rodziny. Asystentki rodziny mogą pomóc m.in. w problemach z dziećmi, sprawach urzędowych i poszukiwaniu pracy.

Natomiast grupa młodzieżowa bierze udział w treningu motywacyjnym z elementami autoprezentacji, w trakcie którego uczestnicy i uczestniczki uczą się jak poznać swoje mocne i słabe strony, jak podnieść swoje poczucie wartości i wiarę we własne możliwości, jak budować pozytywny wizerunek własnej osoby, co może się przydać w życiu codziennym i w poszukiwaniach pracy. Dla osób młodych prowadzone są także zajęcia z profilaktyki zdrowia podczas których poznają zasady zdrowego żywienia, skutki nieprawidłowego odżywiania (bulimia, anoreksja), zalety i wady korzystania z Internetu, wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie i zdrowie człowieka oraz profilaktykę chorób kobiet i mężczyzn.

OPS, PM