Piątek, 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Dizajn żyje własnym życiem. Uczy, bawi, rozwija...
Załączniki:
11-09-2014

Dizajn ze sznurka to panele w Parku przy czechowickim Osiedlu „Północ”, służące do nauki haftu krzyżykowego lub szycia, poprzez działanie w skali makro w przestrzeni miejskiej. Projekt jest odniesieniem do tradycji, ma na celu podtrzymanie zainteresowania twórczością i rękodziełem regionalnym.

W ramach projektu Dizajn ze sznurka powstało miejsce, w którym za pomocą działań w przestrzeni miejskiej rozwijana jest kreatywność i zdolności manualne. Powstała instalacja umożliwiająca wspólną, integrującą rodziny i znajomych, zabawę z haftem krzyżykowym. Najmłodsze pokolenie poznaje tu jak haftować, wyszywać i - szerzej - używać wyobraźni. Jednocześnie jest to miejsce do wspólnej, rodzinnej aktywności. Mieszkańcy mają darmowy, stały dostęp do sznurków, którymi mogą wyplatać wzory. Sznurki i szablony dostępne są w Kawiarni Family Cafe, znajdującej się w sąsiedztwie Parku.

zdj.1

Projekt Dizajn ze sznurka miał swój debiut podczas czechowickiego wydarzenia miejskiego Zapaleńcy - Aktywny Dzień Dziecka, organizowanego początkiem czerwca bieżącego roku przez Wydział Strategii, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Była to pierwsza okazja by przekonać się, jaką radość daje dzieciom, a nawet całym rodzinom, haftowanie kolorowymi sznurkami w tak dużej skali. Podczas wydarzenia organizatorów Dizajnu wspierali sami twórcy i pasjonaci. To przede wszystkim dzięki nim i dzięki temu, że uwierzyli w projekt, udało się zainteresować haftem tak wiele rodzin, a dla nich była to okazja do dzielenia się swoim doświadczeniem.

zdj.2

Teraz miejsce to żyje „swoim życiem”, przy panelach spotykają się rodziny i wspólnie tworzą kolorowe wzory. Rodzice i dzieci uczą się cierpliwości, skrupulatności i precyzji przy tworzeniu wspólnego dzieła, które staje się ich znakiem zostawionym w przestrzeni publicznej. Panele Dizajn ze sznurka to również doskonałe miejsce do organizowania cyklicznych warsztatów dla dzieci wraz z rodzinami.

zdj.3

- Chcemy dalej rozwijać ten pomysł, rozszerzyć jego zakres i umożliwić korzystanie z niego większej liczbie osób - podkreślają Magdalena Zawieja i Magdalena Kamińska, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, które wymyśliły i od podstaw stworzyły projekt Dizajn ze sznurka - Projekt jest działaniem społecznym, nie czerpiemy z niego korzyści finansowych. Mamy z tego dużo więcej - satysfakcję, radość i świadomość, że dzięki nam rodziny mogą budować szczęśliwe chwile przy wspólnej zabawie, a dzieci mają okazję nauczyć się czegoś w bardziej niekonwencjonalny sposób.

zdj.4

Dizajn ze sznurka jest częścią większego projektu - Dizajn na Pograniczu, obejmującego dwa miasta partnerskie, Czechowice-Dziedzice i czeskie miasto Orłowa.

Więcej informacji o realizacji projketu znajdziesz tutaj.