Piątek, 29.03.2024

Burmistrz odpowiada. Bocianie gniazdo w Ligocie
16-09-2014

Szanowny Panie Burmistrzu,

Nie jestem mieszkanką Czechowic-Dziedzic i piszę w sprawie, może mniej istotnej, niż problemy mieszkańców, jednak dla mnie i wielu osób, nie przesadzę, kiedy napiszę: na całym świecie, jest ona bardzo ważna. Przez prawie 7 lat, region Czechowic-Dziedzic, rozsławiały, jak mogły najpiękniej, bociany z gniazda w Czechowicach-Dziedzicach Ligocie, przy ulicy Niskiej. Było to możliwe, dzięki firmie KOLNET, która udostępniała tę transmisję w internecie, ponosząc wszelkie jej koszty. Kilka dni temu, po kolejnej awarii kamerki, Zarząd Firmy, zrezygnował z transmisji. Jesteśmy wdzięczni Kolnetowi, za te 7 lat, ale trudno się nam pogodzić z tym, że już nigdy nie zobaczymy tego magicznego miejsca. Oferowałam Kolnetowi pomoc finansową, bez roszczenia sobie jakichkolwiek praw, jednak ich decyzja jest nieodwołalna. Nie będę ukrywać, że moja strona, Ptasia Wyspa, powstała właśnie z myślą o tym gnieździe. Być może jest w mieście jakaś inna firma, która podjęłaby się transmisji, ale jest mi trudno znaleźć, ponieważ nie znam terenu. Wydaje mi się jednak, że byłaby to piękna wizytówka regionu i być może, Pan Burmistrz, mógłby w tej sprawie pomóc. Bardzo o to proszę.

Drugą sprawą, w jakiej piszę, jest samo gniazdo. Gniazdo, bociany zbudowały około 1998 roku. Od tej pory, tylko raz były zakładane obręcze, przez energetyków, natomiast renowacji, z prawdziwego zdarzenia nie było. Gniazdo jest niedrożne, w czasie deszczu, gromadzi się w nim woda. Doprowadziło to do tego, że w 2013 roku, nie przeżyło żadne z piskląt, a w tym roku jest tylko jeden młody bocianek, co najmniej dwa utopiły się, po kolejnej ulewie. Gniazdo naprawdę wymaga renowacji i ja oraz moje koleżanki z Ptasiej Wyspy, prosimy o to po raz kolejny ( prosiłyśmy już o to w sierpniu 2011, my i PTP ProNatura).

Pozdrawiam serdecznie i liczę na dobre wiadomości.

Anna Matiasczyk

***

Odpowiadając na Pani pismo w zakresie poprawy stanu technicznego gniazda bociana białego, zlokalizowanego przy ulicy Niskiej 4 w Ligocie uprzejmie informuję, iż tutejszy Urząd zwrócił się do Tauron Dystrybucja S.A. w Bielsku-Białej o przeprowadzenie remontu przedmiotowego gniazda. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla gniazdujących w nim bocianów. O zaistniałej sytuacji powiadomiono również Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

Natomiast w sprawie przywrócenia monitoringu przedmiotowego gniazda przeprowadzono rozmowę z Firmą KOLNET, dotychczasowym operatorem zainstalowanej kamery. Z uzyskanych informacji wynika, iż przyczyną odstąpienia od prowadzenia dalszego monitoringu są problemy techniczne, których firma w chwili obecnej nie jest w stanie rozwiązać.

Niezależnie od powyższego faktu tutejszy Urząd przeprowadzi rozpoznanie, co do możliwości montażu kamery w przedmiotowym gnieździe i prowadzenia dalszej transmisji przez innego operatora. Jednocześnie informuję, iż najbliższe gniazdo bociana białego objęte monitoringiem znajduje się w Ustroniu.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut