Sobota, 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Euro-Gmina - Certyfikat dla Czechowic-Dziedzic
28-10-2014

Promocja i reklama najlepszych jednostek samorządowych to główna idea plebiscytu „Euro-Gmina” organizowanego przez Fundację Gospodarczą Euro-Partner. W tym roku, do grona najlepszych polskich gmin, mogących posługiwać się certyfikatem „Euro-Gminy” dołączyły Czechowice-Dziedzice.

Certyfikat przyznawany przez Kapitułę plebiscytu to wyróżnienie dla gmin, które coraz bardziej zbliżają się do swoich europejskich odpowiedników pod względem infrastruktury, komfortu życia mieszkańców, aktywności władz lokalnych oraz rozwoju i przedsiębiorczości. W Kapitule plebiscytu zasiadają między innymi przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Wojewoda Śląski oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Statuetkę „Euro-Gminy” oraz certyfikat otrzymaliśmy na uroczystej II Śląskiej Gali Gospodarczej, która odbyła się w piątek 24 października, w studiu koncertowym Radia Katowice.

Czechowice-Dziedzice zostały docenione jako gmina, której władze od 8 lat realizują misję gminy przyjaznej wobec swoich mieszkańców, podnoszącej jakość życia poprzez rozwój miejscowego przemysłu i przedsiębiorczości, realizowany w zgodzie ze środowiskiem naturalnym oraz poprzez poprawę standardu i dostępności szeroko rozumianych usług dla mieszkańców.

Kapituła plebiscytu doceniła też dynamiczny rozwój Czechowic-Dziedzic, mający miejsce w ostatnich latach. Jest on możliwy dzięki konsekwentnej realizacji istotnych programów i przedsięwzięć, takich jak kanalizacja gminy, rozbudowa i modernizacja bazy sportowo-rekreacyjnej, w tym przyszkolnych obiektów sportowych, rewitalizacja poprzemysłowych i zdegradowanych obszarów miejskich czy poprawa jakości układu komunikacyjnego i transportu zbiorowego.

Wiele z tych działań byłoby bardzo trudnych, czy wręcz niemożliwych do realizacji, bez ich współfinansowania z funduszy unijnych. W okresie programowania 2007-2013 Czechowice-Dziedzice zapewniły sobie wsparcie budżetowe Unii Europejskiej na poziomie około 200 mln zł, zarówno na działania inwestycyjne, jak i na projekty społeczne.

Wśród największych i najważniejszych działań inwestycyjnych ostatnich lat wymienić należy następujące przedsięwzięcia:

• Regulacja gospodarki wodno-ściekowej poprzez rozbudowę sieci kanalizacyjnej oraz modernizację oczyszczalni ścieków – inwestycja o wartości 212,5 mln zł w niemal połowie dofinasowana środkami Funduszu Spójności pochodzącymi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007- 2013;
  • Nowoczesna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach - zakup autobusów oraz wdrożenie systemu zarzadzania flotą. Projekt uzyskał 4,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013;
  • Zagospodarowanie terenu przy osiedlu Północ w Czechowicach-Dziedzicach. Projekt uzyskał 2,1 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 w ramach Programu Rozwoju Subregionu Południowego;
  • Przebudowa Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Projekt uzyskał 2,1 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013;
  • Rekultywacja składowiska odpadów w Czechowicach-Dziedzicach. Projekt uzyskał 1,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013;
  • Termomodernizacja Ośrodka Dziennego Pobytu OPS w Czechowicach-Dziedzicach wraz z montażem instalacji solarnej - ograniczenie emisji szkodliwych substancji wprowadzanych do powietrza. Projekt uzyskał 1,1 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Poza wyżej wymienionymi źródłami wsparcia środkami Unii Europejskiej, Gmina Czechowice-Dziedzice korzystała także ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013, Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013, Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacji 2007-2013, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.