Czwartek, 25.04.2024

Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach
12-11-2014
12-11-2014

11 listopada, podobnie jak w całej Polsce, w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. W tym roku okazja do świętowania była podwójna, bo uczciliśmy również 100 rocznicę wymarszu dziedzickich legionistów, walczących o niepodległość na frontach I wojny światowej.

Właśnie z tej okazji, w czasie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, do rąk uczestników - oficjalnych delegacji oraz mieszkańców miasta - trafiły pamiątkowe kartki pocztowe, wydane przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach. Na rozdawanych przez harcerzy kartach pamiątkowych znalazła się reedycja pocztówki upamiętniającej wymarsz dziedzickich ochotników do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1914 roku.

Wzorem lat ubiegłych, uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w „cieniu” pomnika na Placu Wolności w Czechowicach-Dziedzicach. Po meldunku harcerzy oraz przemówieniach Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce, w którym stał zburzony przez hitlerowców, przedwojenny Pomnik Wolności.

Z Placu Wolności wystartował również, tradycyjnie towarzyszący obchodom Święta Bieg Niepodległości, w którym pobiegło kilkudziesięciu uczestników.

Po sformowaniu pochodu uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie odbyła się, mająca wyjątkowo uroczystą oprawę, msza św. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny. Tam, przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych, po krótkiej modlitwie, ponownie złożono kwiaty.

Uroczystości zakończyły się pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów, znajdującą się na ścianie budynku starej karczmy przy ulicy Legionów. To właśnie tam, w sierpniu 1914 roku, zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tegorocznym obchodom Święta Niepodległości towarzyszy wystawa z okazji setnej rocznicy utworzenia Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Można ją oglądać w siedzibie Izby Regionalnej w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.