Czwartek, 25.04.2024

II Czechowicka Konferencja Profilaktyczna
19-11-2014
19-11-2014

17 listopada br. odbyła się II Czechowicka Konferencja Profilaktyczna, tematem wiodącym konferencji była „Rola ochrony zdrowia w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Procedura Niebieskie Karty”. Konferencja została zorganizowana przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w partnerstwie z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a do wygłoszenia wykładów zostali zaproszeni następujący prelegenci:

• (u.o.d.o.) - doktor nauk o zdrowiu, prawnik, inspektor Najwyższej Izby Kontroli Delegatura w Krakowie. Zdobył doświadczenie zawodowe pracując m.in. jako Rzecznik Praw Pacjenta w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie oraz jako kierownik Referatu Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa.
  • Dr n. med. Joanna Cielecka- Kuszyk - lekarz pediatra, patomorfolog; adiunkt - Zakład Patologii Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie (IPCZD), Prezes Fundacji Mederi - pomóżmy dzieciom. Od wielu lat aktywnie pracuje na rzecz ochrony osób dotkniętych przemocą.
  • mgr Piotr Domaradzki - Psychoterapeuta i trener z wieloletnim stażem, posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt oraz Europejski Certyfikat Psychoterapeuty – przyznawany przez European Association for Psychotherapy (EAP). Od 2009 roku właściciel  "Centrum Leczenia Nerwic i Innych zaburzeń psychicznych". Posiada specjalistyczne umiejętności do niesienia pomocy ofiarom przemocy i osobom doświadczonym stratami prokreacyjnymi i aborcją, oraz cierpiącym z powodu bulimii i anoreksji.
  • mgr Magdalena Walewska - psycholog reprezentujący Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Celem konferencji było upowszechnienie wiedzy na temat obligatoryjnych zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, które powinny być realizowane przez placówki ochrony zdrowia. Zwrócono uwagę jak ważny jest pierwszy kontakt z osobą doznającą przemocy zapewnienie jej poczucia bezpieczeństwa oraz uruchomienie procedur interwencyjnych i pomocowych.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk: lekarze, pielęgniarki i położne, dyrektorzy szkół i przedszkoli, pedagodzy szkolni, nauczyciele i wychowawcy. Kuratorzy sądowi, asystenci rodziny, pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego i pracownicy Starostwa Powiatowego.

Była to już druga tak prestiżowa i zorganizowana na dużą skalę konferencja o tematyce profilaktycznej w Gminie Czechowice-Dziedzice.

PPU/UM, PM