Piątek, 29.03.2024

Studenci AWF w Ośrodku Gimnastyki Korekcyjnej
24-11-2014
24-11-2014

W ramach zawartego porozumienia o współpracy pomiędzy  Międzyszkolnym Ośrodkiem Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej w Czechowicach-Dziedzicach, a katowicką Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki grupa około 50 studentów z II roku z kierunku wychowania fizycznego pod opieką profesora dr hab. Jana Ślężyńskiego wzięła udział  w dniu 12 listopada br. w hospitacjach zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej prowadzonych przez nauczycieli w Ośrodku. Było to już trzecie z kolei spotkanie, co dowodzi cykliczności podejmowanych działań pomiędzy AWF, a Ośrodkiem GKK.

Na spotkaniu obecni byli dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Andrzej Kamiński oraz dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 - Wojciech Mik . A. Kamiński ocenił bardzo wysoko pracę korekcyjną w czechowickim ośrodku, jednocześnie  podkreślając słuszne działania naszego samorządu w walce z wadami postawy dzieci i młodzieży.

Wykład i prezentację multimedialną nt skolioz, teorii jej powstania i rozwoju oraz metod postępowania korekcyjnego przeprowadził konsultant z bielskiego stowarzyszenia „Dbaj o kręgosłup” mgr Ryszard Harężlak. Zaprezentował studentom swoją autorską metodę trójpłaszczyznowej korekcji bocznych skrzywień kręgosłupa, a w szczególności koncepcję asymetrycznej elongacji z derotacją, potwierdzał słuszność i skuteczność prowadzonej terapii w oparciu o przykłady zdjęć Rtg.

Po prelekcji studenci wzięli udział w zajęciach praktycznych gimnastyki korekcyjnej w Ośrodku prowadzonych przez Joannę Pielech, Radosławę Litner i Marka Pietrzyka. Specjaliści z Ośrodka dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem omawiając indywidualnie trudne przypadki skolioz swoich podopiecznych, uzasadniając za każdym razem właściwy, indywidualny dobór ćwiczeń. Studenci byli pełni podziwu dla ćwiczących  oraz prowadzących  zajęcia nauczycieli, podkreślając  doskonałą organizację pracy dydaktycznej i terapeutycznej oraz osiągane efekty.

Profesor J. Ślężyński podziękował kadrze Ośrodka za profesjonalne wdrożenie studentów AWF specjalizujących się w korekcji wad postawy dzieci i młodzieży w zagadnienia związane z tym tematem, co przyczyni się do podniesienia poziomu ich wiedzy merytorycznej w praktyce. Podkreślił wysoką jakość i efektywność pracy korekcyjnej hospitowanych nauczycieli i wyraził nadzieję na kontynuację współpracy z czechowickim Ośrodkiem.

MOGKK, PM