Środa, 24.04.2024

Akademia Siatkówki wystartowała w Czechowicach-Dziedzicach
28-01-2015
29-01-2015

Już ponad 140 polskich szkół oraz przeszło pięć tysięcy młodych sportowców bierze udział w Akademii Siatkówki S.O.S. – programie realizowanym pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystki, którego celem jest wspieranie rozwoju siatkówki i wyszukiwanie w szkołach przyszłych gwiazd siatkarskiej Plus Ligi. Do programu, realizowanego w naszej gminie pod patronatem Burmistrza Mariana Błachuta, przystąpiły właśnie Czechowice-Dziedzice.

Uroczyste podpisanie Aktu Inauguracyjnego Akademii S.O.S. - Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, odbyło się w środę 28 stycznia w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Organizatorami Akademii Siatkówki S.O.S. są w naszej gminie: Gimnazjum Publiczne nr 2 im. Janusza Kusocińskiego oraz MKS Czechowice-Dziedzice. Patronami przedsięwzięcia w Czechowicach-Dziedzicach są: Burmistrz Marian Błachut oraz Koordynator Wojewódzki PZPS/S.O.S Jacek Sitarek. W roli uczestników do Akademii S.O.S. przystąpiły cztery czechowickie Szkoły Podstawowe, nr: 3, 4, 5 i 7. Ambasadorem czechowickiej Akademii S.O.S. został Jakub Oczko, pochodzący z Czechowic-Dziedzic zawodnik siatkarskiej Plus Ligi.

Podstawowym zadaniem Akademii S.O.S. jest szkolenie nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów siatkówki. Chodzi o budowanie – m. in. poprzez dostarczanie materiałów i zajęcia warsztatowe - systemu szkolenia jednakowego dla wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz realizowanie go w sposób bardzo do siebie zbliżony, aby dzięki temu uzyskać efekt unifikacji nauki i doskonalenia gry w siatkówkę w całej Polsce.

Elementem składowym programu są Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Powołane z inicjatywy PZPS przy współpracy z samorządami terytorialnymi pod koniec sierpnia 2012 r. Skupiają one szerokie grono tych uczniów, którzy w siatkówkę grają na wyższym poziomie i uczęszczają do klas siatkarskich. W skład S.O.S. wchodzą trzy klasy ze specjalizacją siatkówki z trzech gimnazjów oraz jedna klasa z terytorialnie nieodległego liceum, tak by możliwa była współpraca struktur i nauczycieli, a uczniowie po zakończeniu gimnazjów mogli kontynuować edukację siatkarską w liceum bliskim ich miejscu zamieszkania.

I właśnie utworzenie takiego Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego w Czechowicach-Dziedzicach jest celem zainaugurowanego w tym tygodniu przedsięwzięcia. Nie przez przypadek organizatorem Akademii S.O.S. w naszej gminie są GP nr 2 oraz MKS, które sporymi sukcesami w młodzieżowej siatkówce już mogą się poszczycić.

Bardzo ważny jest jednak udział w przedsięwzięciu szkół podstawowych, bo to już na tym etapie należy wyszukiwać, odpowiednio szkolić i przekazywać dalej już „oszlifowane” młode, siatkarskie talenty. Dlatego za zaangażowanie w projekt, wszystkim uczestnikom spotkania inaugurującego Akademię S.O.S. w Czechowicach-Dziedzicach, a zwłaszcza dyrekcji GP nr 2 oraz czterech szkół podstawowych, dziękowali wspólnie Burmistrz Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że na fali rosnącego zainteresowania siatkówką – po wygraniu przez polską reprezentację siatkarskiego Mundialu oraz dzięki realizacji S.O.S. w naszej gminie, na pozytywne efekty nie będzie trzeba długo czekać. Celem dla szkół jest jak najwyższy poziom siatkówki wśród dzieci i młodzieży, zaś dla siatkarzy MKS-u awans do rozgrywek w wyższej lidzie.