Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Jesienna Szkoła Profilaktyki przeniesiona do przestrzeni wirtualnej
26-11-2020

W ostatnim czasie odbyły się cztery szkolenia on-line przygotowane dla mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego. W dniu 26.10.2020 roku  odbyło się szkolenie „Świat cyfrowy a rozwój dziecka” adresowane do rodziców, opiekunów, wychowawców, nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zaś w dniu 28.10.2020 roku odbyło się szkolenie „Uzależnienia cyfrowe dzieci i młodzieży” adresowane do rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży.

Autorem szkoleń i zarazem osobą prowadzącą był prof. Jakub Andrzejczak, który przybliżył słuchaczom wpływ technologii cyfrowych na rozwój i funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Wykazał jakimi prawami rządzi się wirtualna przestrzeń i jak mądrze się w niej poruszać. Rodzice i wychowawcy dowiedzieli się także jakie zasady korzystania z nowych technologii pozwalają na bezpieczne korzystanie z różnego rodzaju urządzeń (zwłaszcza smartfonów) i jak przeciwdziałać uzależnieniom w tym obszarze.

Szkolenia online

Natomiast w dniu 27.10.2020 roku wspólnie z parafią p.w. św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowano  szkolenie, które prowadziła Katarzyna Kudyba- pedagog, psycholog, medioznawca, a które to szkolenie adresowane było głównie do rodziców i opiekunów młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.  W czasie szkolenia rodzice mogli usłyszeć o TikTokerach, Youtuberach, Influencerach, Gamerach i Streamerach, którzy propagują niewłaściwe zachowania wśród dzieci. Pani psycholog przedstawiła także sposoby mądrego wprowadzania  dzieci  w wirtualną przestrzeń i świat urządzeń cyfrowych, które oprócz tego, że są niezwykle przydatne, mogą też być źródłem negatywnych treści.

W dniu 24.11.2020 r. odbyło się szkolenie „Pierwsza pomoc emocjonalna”, które adresowane było do rodziców, opiekunów, wychowawców, osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy nauczycieli, opiekunów, rodziców oraz  pracowników instytucji pomocowych nt. trudności emocjonalnych i psychicznych, jakich mogą doświadczać dzieci i młodzież, a także podniesienie  kompetencji i umiejętności w reagowaniu na zauważone problemy. Szkolenie prowadziła pani psycholog Małgorzata Łuba.

Szkolenia ze względu na panującą pandemię odbyły się w formie on-line. Zadanie finansowane było w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

PPU/UM, PJ