Piątek, 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
GENEZA POWSTANIA MOSiR W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

W 1962 roku miała nastąpić likwidacja starego i zniszczonego powojennego boiska treningowego, ze względu na rozbudowę Zakładów Rowerowych „APOLLO”. Powołano wówczas Komitet budowy nowego obiektu, który miał zająć się budową nowoczesnego jak na owe czasy stadionu. Wyznaczono mu miejsce w tzw. Gliniku – Cegielni włościańskiej obok Fabryki Kabli. Kredyt na rozpoczęcie budowy miało zabezpieczyć Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego w wysokości 7 milionów złotych. Dalsze koszty aż do całkowitego wykończenia pokryć miała Powiatowa Rada Narodowa w Bielsku-Białej wyznaczona do roli głównego inwestora. Opracowanie dokumentacji powierzono Budownictwu Miast i Osiedli w Tychach. Cały ten misterny plan spalił na panewce.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dawniejW roku 1968 znowu powołano Komisję do spraw rozbudowy obiektów sportowych. Przewidywano wówczas budowę pawilonu sportowego. Całą wymaganą dokumentację uroczyście złożono w Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej w Katowicach. Przystąpiono do prac wstępnych nad budową boiska treningowego na byłej CEGIELNI, obok ogródków działkowych WALCOWNI METALI – na ulicy Drzymały, niedaleko oczyszczalni ścieków. Nawierzchnię przeorano i zasiano trawę. W 1969 roku przystąpiono do budowy pawilonu sportowego, na boisku od strony wschodniej. Uzyskano z Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej w Katowicach na rozpoczęcie robót 200 tysięcy złotych. Budowę wykonał SOWI – oddział budowlany działający przy Walcowni Metali „Dziedzice”. W 1971 roku na 50 lecie istnienia klubu RKS „WALCOWNIA” nastąpiło uroczyste otwarcie pawilonu sportowego. Niestety 02 listopada 1972 roku czar prysnął. Oddano boisko sportowe pod rozbudowę Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM). Przyrzeczono wówczas klubowi RKS „WALCOWNIA” wybudowanie nowego obiektu sportowego. Sporządzono w tym celu umowę z FSM. Do budowy nowego stadionu sportowego przy ulicy Niepodległości przystąpiono dopiero w 1975 roku. Kierownikiem budowy nowego obiektu sportowego został mgr Roman Pająk. Pracę powierzono powołanemu Społecznemu Komitetowi Upiększania Miasta (SKUM). Rok później płyta główna boiska była już gotowa. W 1977 roku ukończono również płytę boiska treningowego. Wykonano również konstrukcję stalową na trybuny i szatnię. W 1978 roku dokładnie 22 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie nowego Stadionu. W tej uroczystości wzięła udział Telewizja Katowice. Komentatorem został nasz były zawodnik i redaktor Tadeusz Janik. Na bazie owego kompleksu sportowego dnia 01.01.1989 r. decyzją ówczesnego Naczelnika Miasta I Gminy Stanisława Firganka powołano Miejsko - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji (M-GOSiR) w Czechowicach-Dziedzicach.

Więcej informacji na temat Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach znajdą Państwo na oficjalnej stronie MOSiR-uwww.mosir.czechowice-dziedzice.pl