Piątek, 26.04.2024

Grupa ratownicza PCK
Koło Polskiego Czerwonego Krzyża
Grupa Ratownictwa PCK w Czechowicach - Dziedzicach
Logo Grupy Ratownictwa PCK Czechowice-Dziedzice„Powstaliśmy w 1996 r. zaczynając od szkolenia samych siebie i zakupów drobnego sprzętu, chcąc nieść fachową pierwszą pomoc poszkodowanym w przypadkowo napotkanych sytuacjach. Poszerzając swoje umiejętności oraz stan osobowy i sprzętowy, zaczęliśmy zabezpieczać różnego rodzaju imprezy o charakterze masowym. Mieliśmy przez te kilka lat, okazję uczestniczyć w tak wielkich przedsięwzięciach jak: wizyty Jana Pawła II w Skoczowie, Sopocie, Wadowicach, Krakowie oraz koncert urodzinowy w Wadowicach, w 2006 r. zabezpieczaliśmy wizytę Papieża w Częstochowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. Jesteśmy także na Woodstock 2001, 2002, 2003 Żary i 2004, 2005, 2006 Kostrzyn n/d Odrą, gdzie pomagamy zorganizować i obsługujemy największy szpital polowy za sceną.

Na co dzień zabezpieczamy wszelkie imprezy odbywające się w naszym rejonie, rajdy, festyny, spartakiady, a także wyjeżdżamy do wezwań i zdarzeń razem z Ochotniczą Strażą Pożarną „Czechowice” (w ubiegłym roku ponad 50 razy), w której mamy swoją siedzibę. Posiadamy dwie karetki przewozowe oraz sprzęt pozwalający zorganizować szpital polowy oraz wyposażyć kilka patroli w apteczki, profesjonalną łączność i ubiór. Zostaliśmy zadysponowani do akcji ratowniczej 28 i 29 stycznia 2006 r. w Chorzowie, gdzie nasi ratownicy (od godziny 20.15 w sobotę do godziny 17.00 w niedzielę) odbierali wyciągniętych przez strażaków i górników poszkodowanych, udzielając im pomocy medycznej, a w zorganizowanym przez nas punkcie przy wyjściu A - 3 z hali wykonywali wraz z Policją identyfikację ciał i zabezpieczanie depozytów.

Od 1997 r. zajmujemy się również szkoleniem młodzieży i dorosłych w dziedzinie pierwszej pomocy (nie prowadzimy co prawda bardzo dokładnej statystyki, ale jest to kilkanaście tysięcy osób). Nasi instruktorzy wraz z instruktorami PCK z Bielska – Białej przeszkolili setki wolontariuszy Pokojowego Patrolu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całej Polsce. Przy każdej nadarzającej się okazji dajemy pokazy z pierwszej pomocy i ratownictwa, jesteśmy także organizatorami corocznych Zawodów Młodzieżowych Drużyn w Udzielaniu Pierwszej Pomocy na terenie miasta i gminy Czechowice – Dziedzice. Pomagamy również w organizacji takich zawodów na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i Mistrzostw Krajowych.

Od VI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jesteśmy także z FUNDACJĄ, gdzie pomagamy w organizacji i zbiórce pieniędzy, a od 2006 roku cały ciężar organizacyjny związany z XIV i XV Finałem na terenie miasta i gminy Czechowice – Dziedzice, wzięliśmy na swoje barki.

Jest nas 35 wolontariuszy PCK, w tym 4 lekarzy, 4 ratowników medycznych, 2 ratowników – instruktorów oraz 25 ratowników i każdą wypracowaną przez nas złotówkę przeznaczamy w całości na zakup nowego sprzętu oraz na utrzymanie tego co już posiadamy (paliwo, ubezpieczenia, przeglądy, remonty, ubiór).

Nadrzędnym celem naszej działalności jest przede wszystkim niesienie pomocy innemu człowiekowi, zgodnie z przyjętą przez nas dewizą „Jesteśmy z Wami i dla Was, chcemy abyście wszyscy i zawsze czuli się bezpiecznie”. Szkoląc innych, ucząc ich umiejętności udzielania pierwszej pomocy, staramy się, nie tylko przekazać wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim zaszczepić wrażliwość dla drugiego człowieka, bo jest to naszym zdaniem początkiem wszystkiego co w człowieku najszlachetniejsze.”

Informację opracował członek grupy – Michał Micorek