Czwartek, 09.05.2024
Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

3 Eko-Słupki działają już w Czechowicach-Dziedzicach. Gminie przekazała je firma 3CARGO
22-01-2021

Sygnalizujące poziom zanieczyszczenia powietrza Eko-Słupki Air-Sensor zostały właśnie zainstalowane i już działają na Skwerze Stulecia, przy Centrum Edukacji Ekologicznej oraz w Parku na Północy w Czechowicach-Dziedzicach. Urządzenia przekazała gminie nieodpłatnie czechowicka firma 3CARGO. Gmina przygotowała posadowienie fundamentów oraz zapewniła przyłącza elektryczne.

Lokalizacja Eko-Słupków została zaplanowana wspólnie w Firmą 3CARGO w taki sposób, by urządzenia systemu Air-Sensor pojawiły się w różnych częściach miasta – od południowej, przez śródmieście, po północną. Należy pamiętać, że Eko-Słupki - podobnie jak działające już w naszej gminie czujniki systemu Syngeos - mają charakter poglądowy i edukacyjny, a jedyną instytucją upoważnioną do prowadzenia profesjonalnego monitoringu powietrza jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. To na podstawie pomiarów z automatycznych stacji inspektoratu ogłaszane są alarmy smogowe i powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego.

foto 1

- Jestem jednak przekonany, że przekazane nam przez Firmę 3CARGO Eko-Słupki będą stanowiły ważny element w budowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców, na której bardzo nam zależy. Niech symbolizujące poziom zanieczyszczenia powietrza kolory Eko-Słupków przypominają nam każdego dnia, że jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, zależy w głównej mierze od nas samych – mówi Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut - Cieszę się, że tak pożyteczny prezent zrobiła mieszkańcom nasza, czechowicka firma.

foto 2

Eko-Słupek Air-Sensor to zaawansowane urządzenie do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych. Jego twórcą jest firma e-Gminy sp. z o.o. z Bielska-Białej. Opatentowany projekt Eko-Słupka został nagrodzony prestiżową nagrodą Ekolaur w kategorii Ekoprodukt w 18. edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019”.

foto 3

Szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń w powietrzu dokonywanych przez sieć Eko-Słupków można odczytywać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej Eko-Słupek, dostępnej zarówno w dla urządzeń z systemem Android, jak i IOS.