Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Kanalizacja - Ciąg Dalszy Nastąpi... Kolejne środki na gospodarkę wodno-ściekową w Gminie
11-07-2014

Budowa sieci kanalizacyjnej w Czechowicach-Dziedzicach nie zakończy się na trwającym obecnie etapie. Będzie kolejny, w ramach którego powstaną 34 kilometry dodatkowych kolektorów, na nieskanalizowanych dotąd terenach Gminy. Co najważniejsze, kolejne środki na gospodarkę wodno-ściekową w gminie Czechowice-Dziedzice popłyną z unijnego Funduszu Spójności.

7 lipca 2014 r. została zatwierdzona lista rankingowa projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dotyczących przygotowania dokumentacji dla przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, planowanych do realizacji w perspektywie finansowej 2014-2020.

Spośród 129 wniosków, które wpłynęły do Instytucji Wdrażających w ramach naboru nr 12/POIiŚ/1.1/04/2014, tylko 103 uzyskały pozytywny wynik weryfikacji formalnej i merytorycznej I stopnia. Wśród nich jest projekt złożony w konkursie przez Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach, pn. „Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Czechowice-Dziedzice – etap 2: faza przygotowania dokumentacji”.

Oznacza to, iż Wniosek PIM Sp. z o.o., który wpłynął do Instytucji Wdrażającej WFOŚ i GW w Katowicach, znalazł się na w/w liście rankingowej. Ze względu na charakter konkursu XII (dotyczył on projektów na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej), złożone wnioski nie podlegają ocenie merytorycznej II stopnia. Dlatego też umieszczenie na liście rankingowej jest równoznaczne z zakwalifikowaniem projektu do dofinansowania z Funduszu Spójności.

Poziom współfinansowania ze środków Funduszu Spójności wynosi maksymalnie 85 procent wartości wydatków kwalifikowanych projektu.

Wartość całkowita Projektu „Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Czechowice-Dziedzice – etap 2: faza przygotowania dokumentacji” wynosi 399 750,00 zł, a kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej 276 250,00 zł.

Planowane przedsięwzięcie będzie stanowić uzupełnienie zakresu rozbudowywanej sieci kanalizacyjnej w Czechowicach-Dziedzicach. Rozbudowa o której mowa realizowana jest obecnie w ramach Projektu „Regulacja gospodarki wodno-ściekowej w gminie Czechowice-Dziedzice”, którego realizacja zostanie zakończona w 2015r.

Mając na uwadze oczekiwania mieszkańców, zakres przedsięwzięć inwestycyjnych do wykonania przewiduje budowę dodatkowych ok. 34 km sieci kanalizacyjnej na terenach nieskanalizowanych, budowę punktów zlewnych dla beczkowozów przewożących ścieki ze zbiorników bezodpływowych zlokalizowanych na terenach nieskanalizowanych oraz budowę instalacji do podczyszczania wód deszczowych.