Sobota, 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Gmina uczciła swojego patrona. 80. rocznica sprowadzenia do Czechowic-Dziedzic relikwii św. Andrzeja Boboli.
22-05-2018

W niedzielę 20 maja w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się główne uroczystości Święta Patrona Miasta, związane z 80. rocznicą sprowadzenia do Czechowic-Dziedzic relikwii św. Andrzeja Boboli.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Następnie procesja z relikwiami Świętego przeszła do kościoła pw. NMP Królowej Polski. Relikwie Patrona Czechowic-Dziedzic oraz figura św. Andrzeja Boboli niesione były na specjalnych feretronach. W procesji, obok władz gminy i mieszkańców, uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, w tym poczet sztandarowy Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Po południu rozpoczęły się prezentacje sceniczne na Placu Jana Pawła II. Spektakl o życiu św. Andrzeja Boboli zaprezentował zespół Towarzystwa Charytatywnego im. św. Ojca Pio i Chór Bobolanie. Kolejną atrakcją był koncert połączonych chórów miejskich i artystów Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Na zakończenie uroczystych obchodów Święta Patrona Miasta odbył się koncert zespołu Universe.

Andrzej Bobola jest Patronem Czechowic-Dziedzic od 1999 roku, a relikwie męczennika znajdują się w kościele oo. Jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli. 80 lat temu - 11 czerwca 1938 roku - relikwie kanonizowanego wówczas Andrzeja Boboli dotarły na ziemię cieszyńską i specjalny pociąg ze srebrnym sarkofagiem wjechał na dworzec kolejowy w Dziedzicach. Uroczystość ta była wielką manifestacją patriotyczno-religijną. By uczcić tamte wydarzenia Gmina Czechowice-Dziedzice zorganizowała uroczyste obchody jubileuszu.