Sobota, 27.04.2024

Andrzejkowy Turniej Taroków w Zabrzegu
24-11-2014
24-11-2014

Pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta odbył się w miniony weekend Andrzejkowy Turniej Taroków w Zabrzegu. Pierwsze miejsce i Puchar Burmistrza zdobył Tomasz Mędrzak z Zabrzega.

Gra w taroki w Zabrzegu ma tradycje sięgające czasów cesarza Franciszka Józefa. Młodzi zabrzeżanie służący w wojsku austriackim grali w tę grę wraz z Czechami i Austriakami. Po powrocie z wojny nauczyli zasad gry sąsiadów, członków rodziny i takim sposobem taroki zadomowiły się na stałe w Zabrzegu, stając się miejscową atrakcją, wyróżniającą Zabrzeg w okolicy.

Przez długie dziesięciolecia spotykano się w domach i często nie rozstawano z kartami do białego rana dnia następnego, co nie do końca podobało się paniom domu. Od roku 1997 organizowane są dwa turnieje tarokowe w Zabrzegu oraz kilkanaście podobnych, w ościennych miejscowościach w Polsce i Republice Czeskiej. Duża ilość organizowanych turniejów, jak należy przypuszczać, zmniejszyła intensywność domowych spotkań, w znacznym stopniu poprawiając humor małżonek graczy.

Tegoroczny Andrzejkowy Turniej Taroków w Zabrzegu odbył się w sobotę 22 listopada, z udziałem zawodników z Republiki Czech i Polski. Przez ponad pięć godzin uczestnicy turnieju walczyli o zajęcie jak najlepszych miejsc.

Pierwsze miejsce i puchar zdobył zawodnik z Zabrzega - Tomasz Mędrzak. Drugie miejsce Marek Zięć, zaś trzecie miejsce wywalczył po ciężkich bojach z kolegami Leszek Gryczka. Wszyscy trzej zawodnicy to mieszkańcy Zabrzega.

Warto dodać że w tegorocznym Andrzejkowym Turnieju, w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięciu zawodników z Zabrzega. Świadczy to o tym, że z roku na rok poziom naszych graczy wyraźnie rośnie.

Organizator - Zarząd Stowarzyszenia Przyjazny Zabrzeg - zapewnił uczestnikom kawę, herbatę, kanapki, a podczas długiej przerwy - ciepły posiłek. Puchary i dyplomy ufundował Burmistrz Czechowic Dziedzic Marian Błachut i wraz z Prezesem Stowarzyszenia Brunonem Kielochem wręczył je zwycięzcom Turnieju.

Kolejne spotkanie z tarokami odbędzie się w Zabrzegu 7 marca 2015 roku. Będą to już XVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w tej niezwykłej grze karcianej. W trakcie tego spotkania, wręczone będą puchary i dyplomy zwycięzcom Śląsko-Morawskiego Grand Prix za 2014 rok.

Pełne wyniki Turnieju w załączniku.

Jacek Tomaszczyk/ŁP