Wtorek, 14.05.2024
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Kanał ulgi coraz bliżej. Jest wykonawca ważnej inwestycji
04-12-2014

Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że po długiej i skomplikowanej procedurze udzielenia zamówienia publicznego na zadanie pn.: „Budowa kanału ulgi od ul. Jasnej do rzeki Wisły”, w dniu 28 listopada 2014 r. została zawarta umowa z wykonawcą. Tym samym zakończył się proces postępowania przetargowego.

Ważną i oczekiwaną inwestycję będzie realizowała firma SKANSKA S.A. z siedzibą w Warszawie. To wiodąca światowa firma, zajmująca się działalnością budowlaną. W postępowaniu przetargowym udział brało 9 zaineresowanych Wykonawców.

Po otwarciu ofert które odbyło się 14.10.2014 r. komisja przetargowa przeprowadziła proces badania i oceny ofert pod względem zgodności z opisanymi warunkami przetargowymi oraz zgodnością ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). Po weryfikacji ofert Zamawiający (czyli Gmina Czechowice-Dziedzice) rozstrzygnął postępowanie w dniu 20.11.2014 r. , w którym z pośród 9 ofert jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy SKANSKA S.A. za kwotę 2 081 558,18 zł brutto.

Teraz czas na działania w terenie i realizację prac w walce z zalewaniem i podtapianiem północnych terenów Miasta Czechowice-Dziedzice. Zadanie będzie realizowane w cyklu dwu letnim. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na okres wakacyjny przyszłego roku.

Budowa kanału ulgi od ul. Jasnej do rzeki Wisły ma objąć m.in. odbudowę kanału odprowadzającego wody deszczowe z osiedli Barbara i Renardowic do rzeki Wisły. Główny cel zadania to ochrona przeciwpowodziowa Osiedli Barbara i Renardowice oraz całej północnej części miasta, poprzez budowę kanału odprowadzającego nadmiar wód deszczowych z tego rejonu. Kanał ma biec od skrzyżowania ul. Jasnej i ul. św. Barbary do rzeki Wisły, głównie po trasie istniejącego kanału. Długość kanału to około 850 metrów.

W pierwszym etapie na kanale ulgi planuje się wykonanie prac ,które zapoczątkują jego funkcjonowanie w sposób zapewniający odprowadzenie nadmiaru wód w okresie zagrożeń.

Prace będą polegać na wycince drzew i krzewów w terenie inwestycji oraz wykonanie komory rozdzielczej (z możliwością rozdziału wód) i przepustu pod groblą. Wykonanie tych prac umożliwi tymczasowe funkcjonowanie kanału ulgi, gdyż w dalszym biegu kanał jest przepustowy i pomimo jego złego stanu technicznego (zamulenia) jest w stanie przeprowadzić nadmiar wód do przepustu wałowego.

Natomiast w kolejnym etapie prac Wykonawca ma zrealizować roboty ziemne na pozostałych odcinkach i zabezpieczyć wykonane wykopy i instalacje m.in. elementami betonowymi „na zamek” w systemie łańcuchowym na podsypce żwirowej – i to jest najbardziej kosztowna część inwestycji.

Gmina Czechowice-Dziedzice stara się o dofinansowanie zadania ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

ZP/ŁP