Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Burmistrz odpowiada. Nowe oddziały przedszkolne powstaną w Zespole Szkół w Ligocie
23-02-2017

Szanowny Panie Burmistrzu!

Cieszymy się, że w marcu 2017 roku będzie można zapisywać do naszego przedszkola już dzieci 3-letnie oraz że godziny pracy przedszkola ulegną wydłużeniu. To krok oczekiwany przez wielu mieszkańców naszej miejscowości.

Równocześnie bardzo prosimy o informację, na jakim etapie jest dostosowanie Zespołu Szkół w Ligocie do przyjęcia dzieci przedszkolnych oraz adaptacja strychu. Czy powstały już jakieś plany dotyczące tej inwestycji? Jaki jest budżet przedsięwzięcia i czy środki na inwestycję są zabezpieczone na rok 2017. Jesteśmy również zainteresowani, kiedy przedszkolaki będą mogły korzystać z nowych sal? Chcielibyśmy także zapytać o możliwość dostosowania placu zabaw przy ZS Ligota do potrzeb dzieci 3 i 4 letnich. Dotychczas korzystały z niego starsze przedszkolaki, teraz dołączą do nich „maluszki”, które potrzebują specjalnych zabezpieczeń przy huśtawkach i niskich zjeżdżalni. Zapewne warto pochylić się nad tą dodatkową kwestią i poszerzyć inwestycję o wskazany element szczególnie, że ważnym punktem planu dnia w przedszkolu są codzienne spacery lub wyjścia na plac zabaw.

Z góry dziękujemy za odpowiedź!

Z poważaniem, Katarzyna i Adrian Rewajowie

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękuję za podjęcie przez Państwa tematu adaptacji części pomieszczeń po Gimnazjum Publicznym w Ligocie na potrzeby przedszkola, którym żywo zainteresowanych jest wielu mieszkańców sołectwa. Pomysł takiego rozwiązania problemów z dostępnością do miejsc przedszkolnych na terenie Ligoty, wiąże się bezpośrednio z likwidującą gimnazja reformą systemu oświaty, która weszła w życie w styczniu bieżącego roku. Wprowadzanie reformy będzie polegało na stopniowym „wygaszaniu” gimnazjów, umożliwiając ukończenie szkół gimnazjalnych uczniom obecnych klas pierwszych i drugich. Proces ten będzie trwał przez kolejne dwa lata. Nie chcemy tak długo czekać z adaptacją pomieszczeń gimnazjalnych na przedszkolne. W tym celu zamierzamy dokonać wcześniejszej adaptacji szkolnego poddasza na dwie sale lekcyjne. Umożliwi to równoległe funkcjonowanie wygaszanego gimnazjum i szkoły podstawowej oraz jednoczesną adaptację pomieszczeń parteru na cele przedszkolne i – co za tym idzie - wcześniejsze uruchomienie samego przedszkola.

Już pod koniec roku 2016, przeprowadzone zostały konsultacje z konserwatorem zabytków, dotyczące możliwości adaptacji poddasza na potrzeby szkoły. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu nie można podnieść dachu, ani też zmienić jego profilu. Adaptacja poddasza na potrzeby dwóch sal lekcyjnych jest jak najbardziej możliwa – poprzez obniżenie strychu, który i tak nie jest wykorzystywany. Taka inwestycja uzasadniona jest pilną koniecznością kapitalnego remontu dachu – nie tylko poszycia, ale całej konstrukcji dachowej. Poszerzając to zadanie o prace adaptacyjne, zyskamy dwa dodatkowe pomieszczenia dla przyszłego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Już na najbliższą, marcową Sesję Rady Miejskiej, przygotowujemy projekt uchwały zabezpieczającej środki w budżecie gminy, na możliwie szybkie rozpoczęcie prac projektowych dla tego zadania i jego wykonanie. Ambitny, ale w mojej opinii jak najbardziej realny plan, zakłada zakończenie etapu projektowego do końca lipca 2017 roku. To pozwoliłoby zaś na wyłonienie wykonawcy w drodze przetargu i rozpoczęcie prac związanych z remontem dachu i adaptacją poddasza jeszcze w bieżącym roku.

Aby z obiektu obecnego Zespołu Szkół w Ligocie mogły zacząć korzystać przedszkolaki, nie wystarczy jednak tylko adaptować poddasze i przeprowadzić tam część uczniów. Pozostaje jeszcze adaptacja pomieszczeń na parterze szkoły na potrzeby dwuoddziałowego przedszkola. Adaptacja musi być przeprowadzona w taki sposób, by przedszkole było całkowicie oddzielone od szkoły – z osobnym wejściem, a pomieszczenia, w tym łazienki, przystosowane były w pełni do potrzeb przedszkolaków. Szacujemy, że jeżeli realizację zadania rozpoczniemy jeszcze w tym roku, to mamy dużą szansę na wprowadzenie przedszkolaków do nowego, dwuoddziałowego przedszkola, już we wrześniu 2018 roku.

Odnośnie placu zabaw dla dzieci, to już dzisiaj jest on przystosowany do ich potrzeb. W przyszłości planujemy tam jednak stworzyć dodatkowe udogodnienia dla najmłodszych, poprzez zakup wyposażenia i urządzeń zabawowych, dedykowanych typowo dla przedszkolaków.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut