Czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

70. rocznica tragicznej śmierci kapitana Henryka Flamego „Bartka”. Uroczyste obchody w Czechowicach-Dziedzicach
22-11-2017
22-11-2017

1 grudnia 1947 roku w Zabrzegu zamordowany został kapitan Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca grup leśnych VII Okręgu NSZ, Henryk Flame ps. „Bartek”. W związku z 70. rocznicą zbrodni, w Czechowicach-Dziedzicach odbędą się uroczyste obchody upamiętniające postać „Bartka” i działających w jego zgrupowaniu żołnierzy.

W piątek 1 grudnia, czyli dokładnie 70 lat po tragicznych wydarzeniach, do których doszło w gospodzie w Zabrzegu gdzie Henryk Flame został zastrzelony przez milicjanta Rudolfa Dadaka, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” w reż. Dariusza Walusiaka.

Na pokaz filmu zaprasza Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W pokazie wezmą udział: Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Dariusz Walusiak, twórca filmu.

Uroczystości związane z 70. rocznicą śmierci kapitana Henryka Flamego odbędą się w sobotę 2 grudnia. O godzinie 13.00 w kościele pw. Św. Katarzyny odprawiona zostanie msza święta. Następnie, około 14.00, nastąpi przemarsz na cmentarz, pod grób „Bartka”, gdzie przewidziane są przemówienia, złożenie kwiatów oraz salwa honorowa Wojska Polskiego. Uroczystości, odbywające się pod patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, honorowym patronatem objął również Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut. Organizatorami obchodów są: Instytut Pamięci Narodowej, Związek Żołnierzy NSZ Okręg Śląsk Cieszyński oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”.

Uroczystym obchodom towarzyszą inne wydarzenia. W niedzielę 26 listopada, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zostanie wystawiony spektakl pt. „Polska dziś woła nas”. O którym szerzej piszemy tutaj.

***

„Więzy krwi” to najnowszy film dokumentalny Dariusza Walusiaka. Jest to opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.

- 20 lat temu po raz pierwszy zetknąłem się z partyzantami walczącymi z komunistycznym reżimem na terenie Śląska Cieszyńskiego. Poznałem wówczas Antoniego Bieguna „Sztubaka”, dowódcę największego oddziału zgrupowania „Bartka”. Wtedy też usłyszałem o podstępnym wymordowaniu ponad 100 żołnierzy NSZ. Teraz po latach, kiedy dysponujemy dokumentami UB i wydobywamy z ziemi szczątki pomordowanych żołnierzy, powróciłem do tematu. Przekonałem się, że nadal wielu ludzi stara się usilnie odnaleźć swoich krewnych, których zupełnie nie znali. To właśnie więzy krwi nie pozwalają im o nich zapomnieć – mówi autor dokumentu Dariusz Walusiak.

W filmie wykorzystano unikalne zdjęcia z pierwszej ekshumacji żołnierzy „Bartka” z listopada 2013 r., podczas której w pobliżu szczytu Błatniej w Beskidzie Śląskim odnaleziono szczątki plutonowego Edwarda Biesoka „Edka” (galeria zdjęć).

W trakcie realizacji autor dokumentu spotkał się z dwoma ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Bartka”. Rozmawiał ze Stanisławem Jankowskim publicystą, który jako jeden z pierwszych po zapoznaniu się z dokumentami UB pisał o wymordowaniu partyzantów NSZ. Byli młodzi. Nie pogodzili się z komunistycznym bezprawiem. Poszli w góry, by z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę. Za miłość do ojczyzny Żołnierze „Bartka” płacili swoją krwią.

WP/UM, ŁP