Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Burmistrz odpowiada. Budowa kanalizacji sanitarnej w sołectwie Ligota
27-02-2018

W dniu 19 stycznia br. odbyło się w Ligocie zebranie z Pana udziałem, dotyczące rozpoczęcia projektu budowy kanalizacji w sołectwie Ligota.

Z dużą satysfakcją wysłuchałem wystąpień Pana Burmistrza oraz Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa realizującego inwestycję. Cieszę się, że etap pierwszy tego przedsięwzięcia rozpocznie się już w tym roku. Nie obejmie on jednak mojej posesji, zlokalizowanej przy ulicy Śródrzecznej 13. Powodem jest zbyt mała w tym rejonie sołectwa liczba ludności na kilometr kwadratowy. Z kolei etap drugi, obejmujący już całą ulicę Śródrzeczną, przewidziany jest w bliżej nieokreślonej przyszłości, po roku 2022, bez nadziei na skorzystanie z jakiejkolwiek dotacji.

Moje pytanie brzmi następująco:

Jakie są/były kryteria wyznaczenia granic obszaru z odpowiednim zagęszczeniem?

Czy objęcie granicami obszaru przeznaczonego do skanalizowania całej ulicy Śródrzecznej obniżyłoby zagęszczenie ludności w Centrum Ligoty i uniemożliwiłoby uzyskanie dotacji ?

Moim zdaniem lepiej byłoby ująć we wniosku konieczność kosztownego „przejścia przez rzekę Jasienica” i sfinansować go przy pomocy dotacji. Potem już tego nie zrobimy, tłumacząc, że to zbyt kosztowne.

Z wyrazami szacunku, Lech Wizner

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że obszar objęty budową kanalizacji sanitarnej - tzw. obszar aglomeracji - wyznacza się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 lipca 2014 r.,

w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji (Dz. U. 2014 poz. 995), dla której wskaźnik koncentracji wynosi 120 Mk/km. Wskaźnik ten - czyli liczba mieszkańców przypadająca na 1 km budowanej sieci – jest decydującym kryterium przy wyznaczaniu obszaru aglomeracji.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy teren ulicy Śródrzecznej nie spełnia tego kryterium - znajduje się poza granicami aglomeracji - nie można pozyskać środków unijnych na finansowanie budowy kanalizacji sanitarnej. Jakakolwiek próba zmiany tego obszaru nie wpłynie na poprawę sytuacji, bo liczy się docelowa liczba faktycznie podłączonych mieszkańców, czyli tzw. współczynnik koncentracji.

W związku z powyższym, dla obszaru Ligoty Centrum wystąpiono z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie tej inwestycji i uzyskano promesę ze środków tego funduszu. Pomimo tego, że środki finansowe na budowę kanalizacji w Ligocie nie będą pochodzić z UE, a ze środków WFOŚiGW, to i tak obowiązuje nas przy realizacji tego zadania osiągnięcie tzw. „efektu ekologicznego”, czyli włączenie do kanalizacji sanitarnej części obszaru gminy nieobjętego dotąd kanalizacją sanitarną odprowadzającą ścieki do oczyszczalni, w celu ich technologicznego przywrócenia do wymaganej normą czystości wody odprowadzanej do rzeki. Budowanie zgodnie z Pana propozycją - za pieniądze z WFOŚiGW - tzw. cyt. „przejścia przez rzekę Jasienica”, bez włączenia do całego istniejącego systemu kanalizacji połączonego z oczyszczalnią – nie zapewniłoby osiągnięcia wymaganego efektu ekologicznego. W całym tym podejściu musimy kierować się stawianymi wymaganiami i konsekwentnie realizowanymi etapami dobudowywania kolejnych odcinków sieci kanalizacji, zapewniając tym samym ciągłość wymaganego procesu oczyszczania. Liczę na przyjęcie przez Pana tych wyjaśnień za słuszne.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut