Niedziela, 12.05.2024
Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego

Nowa publikacja Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic
12-07-2018

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic informuje, że ukazała się nowa książka Jerzego Gizy o bobolikach, przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Boboliki, czyli pamiątki po św. Andrzeju Boboli. W 80 rocznicę przywiezienia relikwii świętego do Polski.

Dziś na świecie zbiera się i kolekcjonuje wszystko, od "cudów" przyrody i natury po wytwory ludzkich rąk i jego myśli. Miliony muzeów, galerii, skansenów, kościelnych, przemysłowych, wojskowych, państwowych i prywatnych, oferuje możliwość obejżenia niesamowitych kolekcji.
Są także muzea wyjątkowe, nietuzinkowe, które powstają powoli, po cichu, ale z orgomną żariwością i pasją jego twórców. Do takich, należy kolekcja, stworzona i zgromadzona przez p. Jerzego Gizę, a poświęcona św. Andrzejowi Boboli.

Świętym zainteresował się pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy pojawiła się propozycja, aby właśnie on został patronem Czechowic-Dziedzic.
"... okazało się wtedy że ciekawych śladów i pamiątek związanych ze świętym Andrzejem Bobolą jest sporo"- wspominał Jerzy Giza, na łamach "Gościa Niedzielnego".

Wtedy zaczęła się jego wielka życiowa przygoda – zbieranie "bobolanów", "bobolików", zwłaszcza tych, które związane są z Czechowicami i Dziedzicami.

Kolekcjoner rozpoczął swoją przygodę ze świętym od zapoznania się z literaturą o nim oraz od rozmów z żyjącymi świadkami wydarzenia, z 11 czerwca 1938 roku, kiedy to przywieziono jego relikwii do Polski. Tak go to wciągnęło, że do dziś zgromadził ponad 700 eksponatów.
Kolekcja poświęcona świętemu, jest klasycznym "muzeum domowym", a mieści się w domu p. Jerzego. Jest to zapewne jedyne tego typu , prywatne, muzeum na świecie.

Do najcenniejszych eksponatów kolekcji należą: stare obrazki z relikwiami świętego (opatrzone stemplami Towarzystwa Jezusowego), stare pocztówki (np. zbiór 16 rycin kardynala Augustusa Bea, z 1938r.), srebrne medale, numizmaty, obrazy, medaliki z 1938 r., które były "wybite" z okazji powrotu relikwii świętego do Polski (znalezione na terenie czechowickiego klasztoru OO Jezuitów, podczas prac remontowych), rzeżby, prace plastyczne autorstwa uczniów czechowickich szkół z konkursu na wiedzę o patronie miasta , z 1999 r. (wykonane przy użyciu różnorodnych materiałów i technik, w tym origami).

O wszystkim tym oraz o wielu innych ciekawostkach związanych ze świetym Andrzejem Bobolą oraz o unikalnej kolekcji, możecie Państwo przeczytać w publikacji, autorstwa Tomasza Rotha "Boboliki z kolekcji Jerzego Gizy" która właśnie ukazała się staraniem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Ze wstępu książki.

Książka jest dostępna w siedzibie Towarzstwa Czechowic-Dziedzic (ul. Niepodległości 42) oraz w Księgarni Na Lesisku w cenie 25,00 zł.

Jacek Cwetler, PM