Poniedziałek, 29.04.2024
Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

Burmistrz odpowiada. Nowe przejście dla pieszych w rejonie ulicy Towarowej
28-10-2019

Czy Urząd Miejski podejmie odpowiednie kroki w celu poprawy bezpieczeństwa na ul. Towarowej 31a w Czechowicach Dziedzicach, na wysokości sklepu Kaufland - zjazd z wiaduktu ?

Piesi i rowerzyści chcąc przedostać się na drugą stronę ulicy, w sposób nieprawidłowy wchodzą w tym miejscu na jezdnię (brak przejścia dla pieszych), wprost pod nadjeżdżające zza zakrętu samochody. Widoczność w tym miejscu jest ograniczona, w sezonie jesienno-zimowym prawdopodobieństwo potrącenia zwiększa się znacząco.

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana pytanie, dotyczące organizacji ruchu na ulicy Towarowej - w rejonie zjazdu na teren sklepu Kaufland (tzw. ślimaka) informuję, że Pańskie sugestie dotyczące konieczności podniesienia bezpieczeństwa poruszających się w tym miejscu pieszych, uważam za jak najbardziej słuszne i uzasadnione. Nie kwestionując zatem celowości zaproponowanego przez Pana rozwiązania pragnę jednak zwrócić uwagę, że do wyznaczenia przejścia dla pieszych we wskazanym miejscu należy podejść ze szczególną uwagą. Ze względu na ukształtowanie terenu, kierowca samochodu nadjeżdżającego ulicą Towarową - od strony dworca kolejowego, poruszając się po łuku drogi, nie widzi dokładnie całego miejsca, w którym wyznaczone ma zostać przejście dla pieszych. Osoby idące od strony ulicy Traugutta - w stronę sklepu Kaufland, kierowca zobaczy w ostatniej chwili. Dlatego, aby wyeliminować związane z tym potencjalne zagrożenie, wyznaczenie przejścia w tym miejscu będzie wymagało przeprowadzenia szczegółowej analizy. Realizacja pańskiego postulatu będzie następnie wymagała sporządzenia projektu stałej organizacji ruchu oraz uzyskania jego zatwierdzenia przez organ zarządzający ruchem na drogach. Konieczne będzie również przeprowadzenie niezbędnych prac drogowych, poprzez wykonanie nowego odcinka chodnika, tzw. spocznika, od strony sklepu Kaufland oraz przebudowanie istniejącego chodnika po drugiej stronie ulicy Towarowej, polegające na obniżeniu krawężnika i przełożeniu istniejących płytek, tak aby można było bezpiecznie się na niego dostać z jezdni, np. wózkiem dziecięcym.

Realizacja tego zadania będzie wymagała oszacowania i zabezpieczenia środków finansowych w odpowiedniej wysokości. Ze względu na zbliżający się koniec roku, zaprojektowanie ewentualnego przejścia dla pieszych we wskazanym przez Pana miejscu może zostać zaplanowane najwcześniej na przyszły rok, zaś jego realizacja mogłaby nastąpić w kolejnym roku.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut