Sobota, 04.05.2024
Imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Czechowiczanka stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
17-02-2020

Maria Kubik - znana i ceniona twórczyni ludowa, mieszkanka Czechowic-Dziedzic, realizować będzie autorski program „Cykl haftów wykonanych ręcznie – wyposażenie dawnych izb wiejskich” w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pani Maria, zapytana o wizję projektu odpowiada, iż korzystając ze wspomnień rodzinnych wykona wzory prac, które następnie będzie haftować.

- Celem mojej pracy – jak mówi Maria Kubik - będzie przekazanie młodemu pokoleniu jak dawniej ozdabiano izby domostw. Podczas wykonywania prac wcielę się ponadto w rolę instruktorki przed kamerą. Powstały materiał dydaktyczny będzie swoistą formą dialogu młodego pokolenia z moją osobą oraz zanikającą twórczością ludową.

Prace zostaną wykonane tradycyjną metodą, ręcznie, w kanonie sztuki ludowej, za pomocą igły, nitki i tamborka. Niektóre z prac będą wymagały ponadto uszycia. Wykonane prace zostaną zaprezentowane na wystawach czasowych w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Muzeum Regionalnym w Bestwinie.

Dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Mateusz Adamkowski przekazał Marii Kubik serdeczne gratulacje, informując jednocześnie, iż program realizowany jest w okresie - 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku.

Muzeum Regionalne w Bestwinie, ŁP