Piątek, 10.05.2024
Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana

Od 16 kwietnia obowiązkek noszenia maseczki lub zasłaniania nosa i ust w inny sposób
15-04-2020

Od czwartku 16 kwietnia, wychodząc z domu, wszyscy musimy mieć zasłonięte nos i usta. Jak należy się prawidłowo zabezpieczyć i kogo oraz w jakich okolicznościach dotyczy nakaz używania maseczki, lub części garderoby (chusta, szalik), zasłaniającej twarz?

Wprowadzając nowy nakaz w formie rozporządzenia Rada Ministrów podkreśla, że w obecnym stadium epidemii zasłanianie nosa i ust ograniczy rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Jak wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wprowadzenie powszechnego obowiązku zakrywania twarzy ma być też pierwszym krokiem w kierunku naszego powrotu do pracy w nowej rzeczywistości gospodarczej.

• Kto i kiedy? Obowiązek dotyczy nas wszystkich, do odwołania. Wyjątkiem są dzieci w wieku do lat 4, osoby mające problemy z oddychaniem (przewlekłe choroby) oraz osoby, które same nie mogą założyć i zdjąć maseczki z twarzy (np. niepełnosprawne intelektualnie, lub ruchowo).
  • Gdzie? Zasłanianie ust i nosa obowiązuje w miejscach publicznych – np.: na ulicy, podczas ruchu pieszego, w pojazdach komunikacji zbiorowej, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług.
  • Czym? Zasłonić nos i usta można przy pomocy maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki, szalika.
  • Jak odkażać? Maseczki wielorazowe (materiałowe) oraz będące ich substytutem części garderoby należy prać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, można je również dodatkowo prasować. Czynności te należy wykonać po każdorazowym użyciu.
  • Ważne! Nie dotykaj oczu, nosa i ust podczas zdejmowania zakrycia twarzy. Zaraz po tej czynności umyj/zdezynfekuj ręce.

Więcej informacji na temat koronawirusa, obowiązujących zaleceń i zakazów na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus

Treść projektu rozporządzenia znajdzesz tutaj.

KPRM, ŁP