Piątek, 10.05.2024
Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana

Park przy ulicy Królowej Jadwigi powstanie z dofinansowaniem z NFOŚiGW
20-04-2020

Firma Gardenbud z Krakowa wybuduje park przy ulicy Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach. Zadanie realizowane zostanie w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zielonych w Gminie Czechowice-Dziedzice”, który obok budowy parku przy ulicy Królowej Jadwigi, dotyczy również zagospodarowania terenów rekreacyjnych przy MOSiR-ze i współfinasowany jest przez NFOŚiGW.

Przypominamy, że na realizację projektu gmina zyskała dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości blisko 8 milionów złotych. Łączny koszt realizacji całej, obejmującej 10 hektarów inwestycji - choć ostateczną kwotę poznamy dopiero po rozstrzygnięciu drugiego z przetargów - szacowany jest na około 12 milionów złotych. To oznacza, że gmina poniesie faktycznie tylko około jedną trzecią kosztów budowy obu parków.

Budowa parku przy ulicy Królowej Jadwigi, który zostanie zrealizowany jako pierwszy, jeszcze w tym roku, będzie kosztowała 4 219 tysięcy złotych. Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca zobowiązany został do ukończenia inwestycji, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, do 30 listopada 2020.

Jest to inwestycja parkowa o powierzchni około półtora hektara, której koncepcję Urząd Miejski przygotował już w 2017 roku. Będzie to miejsce idealne do wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin, a w jego skład wchodzić będą m.in. staw z pomostem i pływającą fontanną, place rekreacyjne, promenady i ścieżki spacerowe, drzewa i zieleń niska oraz liczne elementy małej architektury. Ponadto, na terenie parku zostaną wybudowane dwa place zabaw – jeden dla dzieci młodszych, a drugi dla starszych. Pojawi się też górka z punktem widokowym. Dla starszych mieszkańców gmina zbuduje tzw. uliczny park treningowy.

W wypełnionym bogatą, urozmaiconą zielenią parku, znajdującym się w ścisłym sąsiedztwie gęstej zabudowy, będzie możliwość korzystania m.in. z licznych ścieżek do biegania, spacerów i jazdy na rolkach. Co istotne, wszystkie te obiekty będą ogólnodostępne i będą miały bezpieczne nawierzchnie. Urządzenia, które znajdą się w tych obiektach, wybrano po konsultacjach z mieszkańcami.

rys

O budowę parku i zagospodarowanie terenu po mieszczących się w tym miejscu przez wiele lat nieużytkach i zbiorniku wodnym gmina stara się od trzech lat. Teren przy ulicy Królowej Jadwigi to obszar byłego stawu hodowlanego, który kilka lat temu został zasypany, zniwelowany i obsiany trawą. Zagospodarowanie tego terenu jest związane z uporządkowaniem kwestii odprowadzania wód z młynówki komorowicko-czechowickiej od strony ulicy Rumana. W 2015 roku wykonano przepust pod ulicą, odprowadzający wody młynówki do rowu opaskowego, oraz wybudowano komorę rozdzielczą odprowadzającą wody młynówki rowem opaskowym do kanalizacji deszczowej do rzeki Białej.

Rozdzielenie wód młynówki ma na celu poprawę bezpieczeństwa powodziowego tego rejonu miasta. Co ważne więc, staw zostanie częściowo odtworzony i zachowany jako element całego, nowego założenia parkowego i – jako obiekt typu przelewowego – w dalszym ciągu będzie mógł pełnić funkcję retencyjną. Jego otoczenie ma jednak zmienić się nie do poznania, a cały teren zyska nowe, znaczące walory krajobrazowe i liczne funkcje rekreacyjne.