Czwartek, 18.04.2024
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Opracowanie Programu Rewitalizacji dla Gminy Czechowice-Dziedzice

Loga

Gmina Czechowice-Dziedzice realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pod nazwą Opracowanie Programu Rewitalizacji dla Gminy Czechowice-Dziedzice. Celem projektu jest stworzenie narzędzia, które zapewni kompleksowe zaplanowanie i przeprowadzenie rewitalizacji w oparciu o realizację zadań o charakterze inwestycyjnym i społecznym. Projekt realizowany jest do czerwca 2017 r. i obejmuje takie działania jak m.in. konsultacje społeczne, badania sondażowe, analiza i diagnoza obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji, a także sporządzenie dokumentu programu rewitalizacji.

Rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze lub przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne lub środowiskowe), integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób zaplanowany oraz zintegrowany poprzez programy rewitalizacji.

Program rewitalizacji to inicjowany i uchwalony przez radę gminy wieloletni program działań w sferze społecznej oraz gospodarczej lub przestrzenno-funkcjonalnej lub technicznej lub środowiskowej, zmierzający do wyprowadzenia obszarów rewitalizacji ze stanu kryzysowego oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju, stanowiący narzędzie planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji. Realizacja takiego programu ma na celu doprowadzenie do aktywizacji społeczeństwa i ograniczenia negatywnych zjawisk, a co za tym idzie do poprawy stanu środowiska, infrastruktury technicznej, gospodarczej i przestrzenno-funkcjonalnej na obszarze przewidzianym do rewitalizacji. Program służył będzie jako narzędzie strategiczne, które zapewni kompleksowe zaplanowanie i przeprowadzenie rewitalizacji w oparciu o realizację zadań o charakterze inwestycyjnym i społecznym.

Wartość dofinansowania projektu z UE wynosi 59 478,75 zł. Opracowanie Programu Rewitalizacji dla Gminy Czechowice-Dziedzice dofinansowane jest w 90% w ramach projektu pn. „Śląskie programy rewitalizacji – wsparcie dla gmin”. Dotacja współfinansowana jest w 85% ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz w 15% z budżetu państwa.