Piątek, 17.05.2024

Prace idą pełną parą. Przy przebudowie skrzyżowań z DK 1
07-07-2014
07-07-2014

Pełną parą idą prace przy przebudowie skrzyżowań ulic Lipowskiej i Świerkowickiej w Czechowicach-Dziedzicach z Drogą Krajową nr 1. Koniec inwestycji zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. Z wynikającymi z jej realizacji utrudnieniami kierowcy muszą się zatem liczyć jeszcze przez blisko rok. To jednak stosunkowo niewielka cena, kiedy stawką jest bezpieczeństwo pieszych i kierowców…

O rozwiązanie problemu niebezpiecznych skrzyżowań z ruchliwą dwupasmówką z Bielska-Białej do Katowic władze Czechowic-Dziedzic wspólnie z powiatem bielskim, zabiegały od wielu lat. Spotkań, na których Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny zabiegali o włączenie przebudowy skrzyżowań do planów finansowych GDDKiA, było w ostatnich latach tak wiele, że trudno je dzisiaj zliczyć. Gmina i powiat współfinansowały zresztą projekt przebudowy generującego wypadki układu komunikacyjnego.

Przebudowa niebezpiecznych skrzyżowań, na których każdego roku dochodziło do kilku groźnych wypadków i kilkunastu kolizji, leży w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Realizacja zadania pn.: „Poprawa bezpieczeństwa ruchu na odcinku DK 1 od skrzyżowania z ul. Lipowską do południowej granicy gminy Czechowice-Dziedzice” ruszyła kilka tygodni temu.

Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje: przebudowę dwóch skrzyżowań, przebudowę kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej, przebudowę i budowę oświetlenia ulicznego, całkowitą wymianę nawierzchni drogowej na długości 1,042 km oraz przebudowę kolidujących sieci uzbrojenia technicznego.

Dokumentacja przewiduje przebudowę skrzyżowania DK 1 z ulicą Lipowską, wraz z budową świateł w tym miejscu oraz zamknięcie pobliskiej przewiązki z ulicą Świerkowicką. Funkcję obu niebezpiecznych dzisiaj skrzyżowań przejmie więc na siebie zmodernizowane, bezpieczne skrzyżowanie DK 1 z ulicą Lipowską.

Spodziewany efekt planowanej przebudowy, to zatem likwidacja niebezpiecznego przejazdu poprzecznego przez dwujezdniowy przekrój drogowy (2x2 pasy ruchu) - skrzyżowanie z ulicą Świerkowicką. W rezultacie wyeliminowane zostaną cztery tak zwane relacje kolizyjne. Bezpieczna obsługa ruchu poprzecznego nastąpi poprzez przebudowę skrzyżowania i budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ulicą Lipowską.