Piątek, 17.05.2024

Burmistrz odpowiada. Budowa kanału ulgi w rejonie ulicy Jasnej
07-07-2014

Witam Panie Burmistrzu!

Proszę o udzielenie informacji, na jakim etapie jest budowa kanału ulgi. Czy jest szansa na to aby prace ruszyły w roku 2014? Mieszkam na ul. Jasnej. Każdy większy opad powoduje, że ciek wodny Młynówka jest pełny i grozi przelaniem.

Jaka jest szansa na remont ul. Jasnej ? Obecnie, jadąc wzdłuż cieku wodnego Młynówka, podczas normalnej jazdy podwozie ociera o drogę, ponieważ jest ona zapadnięta po prawej i lewej stronie (na środku drogi jest wyraźne wybrzuszenie).

Pozdrawiam, Adam Mosór

***

Powódź z 2010 roku oraz oberwania chmury z nawalnym deszczem, do których doszło w czerwcu 2009 i 2013 roku uświadomiły nam wszystkim, jak wielkie zagrożenie dla Gminy Czechowice-Dziedzice i jej mieszkańców może stanowić woda. Dlatego działania na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego gminy, w ostatnich latach stały się dla nas jednym z priorytetów.

Jednym z takich zadań jest projekt pt. „Budowa kanału ulgi, odprowadzającego wody od skrzyżowania ul. Jasnej i ul. Św. Barbary, do rzeki Wisły”. Główny cel zadania to ochrona przeciwpowodziowa Osiedli Barbara i Renardowice oraz całej północnej części miasta, poprzez budowę kanału ulgi, odprowadzającego nadmiar wód deszczowych z tego rejonu. Projekt znajduje się w trakcie procedury uzyskania pozwolenia na budowę, w trybie ustawy z dnia 10 lipca 2010 roku, o szczególnych zasadach realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych. Spodziewany termin uzyskania pozwolenia na budowę to przełom lipca i sierpnia bieżącego roku.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę niezwłocznie ogłoszony zostanie przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca robót. W budżecie gminy zabezpieczone zostały środki finansowe na realizację zadania w bieżącym roku. Udało nam się również pozyskać dofinansowanie tej inwestycji, w wysokości przeszło 325 tysięcy złotych, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej Bielska Kraina.

Gruntowny remont odcinka ulicy Jasnej wzdłuż cieku „Młynówka” możliwy będzie po wykonaniu kanału ulgi oraz po wykonaniu tzw. zarurowania odcinka rowu (od strony zabudowy). Do czasu remontu droga naprawiana będzie cząstkowo, w ramach bieżącego utrzymania dróg gminnych.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut