Wtorek, 14.05.2024
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

SP4 - „szkoła promująca zdrowie”
06-11-2014
06-11-2014

24 października br. miało miejsce uroczyste podsumowanie działań Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach na rzecz promocji zdrowia zwieńczone uroczystym wręczeniem szkole Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie przez wojewódzkiego koordynatora projektu - przedstawiciela Regionalnego Ośrodka Metodycznego Metis w Katowicach Barbarę Dobias-Mola.

SP4 jest pierwszą na terenie naszego miasta i gminy szkołą uhonorowaną takim certyfikatem. Szkołę, która zostaje przyjęta do Sieci Szkół Promujących Zdrowie cechuje aktywność na rzecz promocji zdrowia w szkole i środowisku lokalnym, otwartość na zmiany, przekonanie o słuszności idei szkoły promującej zdrowie, członków rady pedagogicznej oraz rady rodziców i samych uczniów oraz aktywne i twórcze zaangażowanie w edukację prozdrowotną i promocję zdrowia.

Szkoła spełniła wszystkie kryteria przynależności do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie:
1. Dyrektor szkoły Urszula Polaczek powołała szkolnego koordynatora promocji zdrowia, którym w SP4 była Hanna Martyniszyn - kierownik świetlicy szkolnej.
2. Dyrektor szkoły powołała szkolny zespół promocji zdrowia w składzie: Małgorzata Wojsław - nauczycielka przyrody, Katarzyna Czylok - nauczycielka wychowania fizycznego i Anna Sobik - pedagog szkolny.
3. Dyrektor szkoły zgłosiła szkołę do udziału w projekcie Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie.
4. Szkolny koordynator wraz ze szkolnym zespołem uczestniczyli w szkoleniach dla koordynatorów organizowanych przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.
5. Szkolny koordynator przeprowadzał zajęcia warsztatowe dla rady pedagogicznej oraz zapoznał radę rodziców i samorząd uczniowski z koncepcją, strategią i modelem tworzenia szkoły promującej zdrowie.
6. Rada Pedagogiczna - po konsultacjach z samorządem uczniowskim oraz radą rodziców - podjęła uchwałę o przystąpieniu do projektu Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie.
7. Szkoła podejmowała systemowe działania w zakresie promocji zdrowia - diagnoza, planowanie, realizacja, ewaluacja. Działania te były uwzględnione w dokumentacji szkolnej.
8. W okresie przygotowawczym koordynator wraz ze szkolnym zespołem - w oparciu o diagnozę wstępną oraz wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkoleń - opracowali 3-letni program promocji zdrowia dla szkoły „JAK DBAĆ O ZDROWIE CZWÓRKA PODPOWIE” na lata 2013-2016 w następujących obszarach: promowanie zdrowego odżywiania, higiena osobista uczniów, rozwijanie zainteresowań sportowych - oraz, w oparciu o program - roczny harmonogram działań.
9. Szkolny koordynator przedstawił program promocji zdrowia radzie pedagogicznej. Rada pedagogiczna w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii rady rodziców zatwierdziła ten program do realizacji na terenie placówki.

Certyfikat nadawany jest na okres trzech lat i upoważnia SP4 do ubiegania się o Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie lub Certyfikat 2. stopnia Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Dyrektor Szkoły - Urszula Polaczek - podziękowała zespołowi nauczycieli zaangażowanemu w realizację programu, uczniom i rodzicom, jak również opiekunom i uczniom występującym podczas tej podniosłej uroczystości szkolnej. Zapewniła, że „Czwórka” będzie nadal prowadzić działania na rzecz promocji zdrowia, ubiegając się o kolejne certyfikaty, które są tylko zwieńczeniem podejmowanych działań, a te społeczność szkolna uważa za najważniejsze.

"Szkoła promująca zdrowie zwiększa możliwości młodych ludzi do podejmowania działań i dokonywania zmian. Jest miejscem, w którym młodzi ludzie pracując razem z nauczycielami i innymi osobami, mogą osiągnąć sukces. Wzmacnianie młodych ludzi, wspieranie ich wizji i idei, umożliwia im wpływ na ich życie i warunki życia". (WHO, 1997)

SP4, PM