Wtorek, 14.05.2024

Górnictwo na fali
12-11-2014
12-11-2014

„Ścieżki Kopernika” zaprowadziły uzdolnionych uczniów naszej gminy pod ziemię, na głębokość 320 m. w Zabytkowej Kopalni "Guido" w Zabrzu. Otwarcie świata nauki na młodych ludzi to główny cel rozstrzygniętego konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Ścieżki Kopernika”. Wśród nagrodzonych 16 projektów, po jednym w każdym województwie, w woj. śląskim zwyciężył projekt edukacyjny „Górnictwo na fali”, adresowany do zdolnych uczniów ze szkół gimnazjalnych i średnich.

Gmina Czechowice-Dziedzice z sukcesem aplikowała do udziału w projekcie, a do zespołu projektowego zostali zakwalifikowani nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach, Zespołu Szkól w Ligocie oraz Zespołu Szkół w Zabrzegu, w składzie: Renata Kopeć, Marcin Smuda, Barbara Michałek-Piernik, Marcin Dzida, Łukasz Wróblewski, Paweł Pięta, Szymon Moryto, Bartłomiej Rzepus, Robert Hoczek,, Rafał Gryczka, Izabela Klimaniec, Patryk Klimaniec, Michał Nieckarz, Piotr Puskarczyk, Sławomir Przemyk, Marcin Bieńko, Rober Bojdys, Marcin Borowski, Mateusz Krzempek, Klaudia Merta i Jakub Tyborowski.

Dla uczestników przygotowano stanowiska badawcze pod ziemią, poświęcone:

• falom akustycznym – prześwietlenie calizny węgla oraz odczyt i analiza wyników,
  • falom ultradźwiękowym, gdzie odbywał się pomiar przepływu powietrza podziemnego systemu wentylacyjnego,
  • łączności podziemnej i wykorzystaniu fal radiowych.
  •  zagadnieniom pomiaru parametrów jakości węgla z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości.

W trakcie zajęć przeprowadzone zostały eksperymenty z użyciem nowoczesnych urządzeń górniczych. Doświadczenia takie umożliwiają bezpośredni kontakt ze zjawiskami, które podczas szkolnych zajęć często pozostają w sferze nieuchwytnej teorii. Nauka fizyki i techniki została urozmaicona podróżą kopalnianą kolejką podwieszaną, a drogę jej przemieszczania się podziemnym wyrobiskiem uczestnicy warsztatów mogli śledzić dzięki specjalistycznym urządzeniom. Realizatorami projektu jest Instytut Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach oraz wchodząca w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”. Szczegółowe informacje o przedmiotowym projekcie: http://sciezkikopernika.pl/gornictwo-na-fali/.

BMP, PM