Wtorek, 14.05.2024
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Oświadczenie członków Zarządu Stowarzyszenia LGR "Bielska Kraina"
12-11-2014

Zarząd Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Bielska Kraina”, którego członkiem jest Gmina Czechowice-Dziedzice, wystosował oświadczenie następującej treści:

W związku z tym, że na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, jeden z komitetów wyborczych rozprowadza materiały z nieprawdziwymi informacjami nt. działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Bielska Kraina” oświadczamy, co następuje:

1. Zarząd Lokalnej Grupy Rybackiej nie przyznaje dofinansowania na realizację projektów oraz nigdy nie oceniał i nie opiniował wniosków o dofinansowanie, składanych przez Wnioskodawców, ubiegających się o dofinansowanie ze środków osi priorytetowej 4 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej.

2. Ocena wniosków należy do wyłącznej kompetencji Komitetu Lokalnej Grupy Rybackiej, który liczy 18 osób. Członkowie Komitetu reprezentują sektor społeczny, gospodarczy i publiczny z pięciu gmin Powiatu Bielskiego tj. Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Wilamowice.

3. Zgodnie z Regulaminem Komitetu, zatwierdzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Członków Komitetu obowiązuje procedura wykluczenia się z oceny wniosku o dofinansowanie Wnioskodawcy, z którym Członek Komitetu jest spokrewniony lub istnieją okoliczności, które mogą wywołać wątpliwość co do bezstronności danego Członka Komitetu. Członkowie podpisują stosowne oświadczenia w tym zakresie.

4. Działalność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina weryfikowana była przez liczne kontrole m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także wielomiesięczną i drobiazgową kontrolę Najwyższej Izby Kontroli (która skupiła się głównie na projektach z Czechowic-Dziedzic). Ocena funkcjonowania Stowarzyszenia, w tym oceny wniosków przez Członków Komitetu powyższych organów kontrolujących była pozytywna.

5. Oś priorytetowa 4 „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa” w ramach Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013 jest dedykowany mieszkańcom obszarów zależnych od rybactwa. Niektóre konkursy przeznaczone są na rozwój działalności gospodarczej, zupełnie nie związanej z rybactwem, jak np. gastronomia, czy usługi prawne. Działalność, która może być objęta dofinansowaniem jest wprost wskazana w ogłoszeniach o konkursach.

6. Zarząd Stowarzyszenia wykonuje prace na rzecz LGR nieodpłatnie.

7. Komitet LGR dokonuje wyboru i oceny składanych wniosków pod względem: zgodności projektu z celami Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich (LSROR) oraz stopnia spełniania lokalnych kryteriów wyboru określonych w LSROR. Umowy o dofinansowanie z beneficjentami są podpisywane przez Samorząd Województwa Śląskiego, który weryfikuje wnioski o dofinansowanie pod kątem formalnym i merytorycznym.

Zdzisław Bylok – Prezes Stowarzyszenia, Wójt Gminy Jaworze

Janusz Pierzyna – Wiceprezes Stowarzyszenia, Wójt Gminy Jasienica